| Crissiii09 a întrebat:

eu am 12 ani, din clasa a 4 a am o scurgere alba pe chiloti si nu stiu ce este.
Acum sunt clasa a 6 a.
Mentionez ca nu am inca ciclu, dar am tot din clasa a 4a cosuri pe frunte foarte nasol.
Nu stiu ce sa fac spuneti-mi si mie nu este o metoda ca sa imi vina mai repede ciclu.
Daca exista va rog spuneti-mi.
Ar trebuii sa merg la un dermatolog sau ceva sa imi recomande ceva medicamente ca sa imi vina ciclu sau?
Multumesc tuturor care o sa raspunda.
Paa.

Răspuns Câştigător
| iLuzye a răspuns:

Pana sa iti vina ciclul, corpul este intr-o pregatire, sa zic asa, si practic au inceput deja modificarile hormonale. Nu te chinui sa-ti vina mai repede, lasa-ti mecanismul sa functioneze in ritmul lui.

Si la dermatolog nu-ti da medicamente hormonale. Dermatologul se ocupa de piele, ginecologul de organele genitale.

7 răspunsuri:
| Alexăndruţaa a răspuns:

Hei scumpaaa :*. Asta este prima etapa a ciclului ca sa zic asa >big grin

| iLuzye a răspuns:

Si apropo, felicitari pentru corectitudinea gramaticala/ortografica de care dai dovada la varsta ta. Sunt tineri mai mari ca tine pe site-ul asta, si ma apuca frisoanele cand ii citesc.

Scuze ca am fost pe langa.

| marian1 a răspuns:

Stai linistita.totul este foarte normal; scurgerea aceea alba cum ii spui tu este primul semn ca menstruatia se apropie.
www.noifetele.ro intra aici si o sa aflii mai multe
Sper ca te-am ajutat:P

| Laura_2910 a răspuns:

Acea secretie este perfect normala si o s-o ai si cand iti vine ciclul happy deci nu-ti dori sa iti vina prea curand ca at cand iti vine ai fi dorit sa nu ai niciodata. pentru cosuri te poti duce la un dermatolog sa-ti prescrie niste solutii creme ceva poate chiar pastile dar ca sa iti provoace mentruatia nu exista asa ceva.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Draga mea,esti la pubertate, e normal sa iti apara cosuri.Iar secretia aia vaginala, e normala.Inseamna ca trebuie sa iti vina.
Mai asteapta un pichappy

| beibiii_1865 a răspuns:

Stai linistita asta este normal.iar cat despre menstruatie poate aparea mai tarziu fara a fi vreo problema.dar sfatul meu ar fi ca cel mai bine este sa vb cu mama ta despre aceste lucruri si ea iti va explica mult mai bine si mai pe intelesul tau love struckpwp

| Crissiii09 explică:

Multumesc tuturor fetelor care mi-au raspuns.