| robertjme a întrebat:

Eu am 16 ani si am facut doar 8 clase nu am mai continuat liceul din cauza drogurilor, tigarilor si batailor zilnice.Parintii mei m-au sustinut in aceasta decizie si anume sa continui liceul la seral dupa 18 ani, si mi-au spus ca nimic nu se va schimba.Dar am observat ca purtarea lor s-a schimbat fata de mine si anume:Nu mai primesc nici un ban chiar daca nu am cu ce ma imbraca, imi vorbesc foarte urat si imi bat mereu apropouri la scoala neterminata, s.a.m.d.Ce ma sfatuiti sa fac in continuare? Dau funda pentru cel mai folositor sfat!

9 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Sa te apuci de liceu

| robertjme explică (pentru suntserios):

Cred ca esti prea impasibil si nu esti pus la curent cu cu toate intamplarile pentru a spune asta...

| suntserios a răspuns (pentru robertjme):

Normal ca nu sunt la curent cu prostiile pe care le ai facut tu, dar daca mai vrei sa faci ceva cu viata ta te apuci si iti termini studiile cat mai repede posibil

| PedoBarbie a răspuns:

Continuă liceul. Mai fă măcar 2 clase adică 10 în total. Ideal ar fi să faci 12 clase şi să iei bacul. apoi facultate.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Spune-le că vrei să continui școala începând de acum, Așa le mai închizi puțin gurița.

| darriya a răspuns:

Du-te la scoala,altfel nu vei face nimic in viata,vei ajunge pe strazi.e tarziu totusi,insa, tine-te de scoala, parintii tai sunt si eu suparati ca n-ai un rost in viata, daca n-ar fi ei, tu ce-ai face? arata-le nu esti ceea ce cred ei.

| Bluey a răspuns:

Sa te apuci de liceu.Parintii tai poate nu iti mai dau bani deoarece considera ca poate iti vei lua tigari/droguri cu ei...dar stai "din cauza batailor zilnice" cine te-a lovit? ...si in primul rand cum de ti-au acceptat decizia de a nu mai face liceul?

| negAt1we a răspuns:

Niciodata nu-i tirziu.Mai bine mai tirziu decit niciodata.
Nimeni no sa-ti schimbe viata proprie, totul e minele tale.Tu mai bine iti stii parintii tai, incearca sa faci ceea ce la place si lor.Si lor,asta inseamna ca sa faci si ce iti place tia dar si ce le place pariontilor tai.
Puneti in plan o dorinta noua,si lupta pentru ea pina ce nu vei obtine un rezultat satisfacator,in asa mod vei uita de droguri,de tigari s.a,dar depinde de caracterul tau inca,fii puternic,iete in mini,mergi inainte,nu asculta pe nimeni. Daca vrei ceva mergi la acel ceva,daca cineva sau chiar parintii iti vor zice nu,nu o sa ti se primeasca,tu nu poti, nu asculta, doar cel slab iti va zice asa ceva, te va descuraja, si te va apasa in jos.In fine viata e cam dura,dar si frumoasa,adica tu trebuie s-o faci frumoasa, tu trebuie sa o aranjezi cum iti place tie.
Ai sa vezi ca daca vei face ceva bun, iti vei indeplini dorinta, atunci totul se va schimba si parintii tai altfer se vor comporta.
Mersi ca mi-ai dat sansa sa dau si eu un sfat mic.
Tu poti totul, capul sus si mergi inainte.Nu asculta penimeni iti mai zic asta o data, ca conteaza.Comunica cu persoane mai destepte ca tine, mai bogate.Nu fa ceea ce nu doresti.

| robertjme explică:

Stati putin ca nu ati inteles nu eu m-am drogat si am fumat ca eu nu fac asa ceva ci scoala era plina de asa ceva si eu nu am fost obisnuit cu golaneala si bataile primite de la ceilalti colegi asa ca am renunta deoarece intrasem si in depresie.Chiar medicul a sugerat sa intrerup scoala deoarece sanatatea mea avea sa se agraveze si mi-a sugerat sa intrerup 1 an sau 2 sau chiar sa fac serarul du 18 ani.Deci nu eu ma drogam si fumam Doamne fereste!