| dedecevrei a întrebat:

Eu nu pot face sportul,am adus si scutire. Doar ca,am o intrebare :
Daca nu-l pot face cum imi incheie profesorul media? Colegii care sunt apti pentru sport au o nota,chiar si "diva" clasei care nu a facut nimic la sport a luat 10, eu care am mai jucat baschet si alte chestii nimic.

3 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu ti se face medie la sport. Media finala va fi raportata la restul obiectelor.

Mai sunt unii profesori care mai pun elevii scutiti sa mai faca cate un referat ceva

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

"Art. 191 -... (5) Media anuală la fiecare disciplină este dată de media aritmetică a celor două medii semestriale, calculată cu două zecimale exacte, fără rotunjire.
În cazul în care elevul a fost scutit medical, pe un semestru, la disciplina educaţie fizică şi sport, calificativul/media de pe semestrul în care elevul nu a fost scutit devine calificativul/media anuală." - SURSA = R.O.F.U.I.P. aprobat prin Ordinul MEN nr. 5115/15.12.2014 de la linkul :
http://www.isjmm.ro/......rofuip.pdf

Dacă ai scutire pe tot anul şcolar, atunci NU ţi se trece nici o medie la Educaţie Fizică/Sport.

Toate cele bune!

| peperonies a răspuns:

Pai cum joci baschet daca nu poti face sportul?