| Iulianavaintreaba a întrebat:

Buna TPU; eu sunt ^ eu, am o intrebare pentru fetele care au avut cel putin o zi in care nu si-au putut ridica chipul patat de lacrimi din perna din cauza felului in care "arata", cum treceti peste "criteriile societati", cum treceti peste momentele in care chiar credeti ce spun alti despre voi? cum treceti peste momentele cand va simtiti "urate", "proaste", "incapabile sa faceti ceva corect"?
*eu chiar nu imi pot gasi singura raspunsurile; ma simt oribil cand fete/oameni mult mai "atragatori" decat mine incep sa ma critice : " iu, aia e fata ta; esti o balena pe picioare; ai ochii prea urati, prea obositi "; eu nu mai prea am asa multa incredere in mine, poate ma ajutati voi. ( apropo eu sunt o simpla adolescenta de 1.60 m, 59 kg, ochii verzi mari, port ochelari si imi place sa citesc si sa ascult muzica, care nu se machiaza si nu se imbraca chiar la moda ); deci intrebarea mea este : Ce sfaturi imi puteti oferi?
(fara glume va rog ).

5 răspunsuri:
| Ađřıαηηα a răspuns:

Buna. ^.^
Draga mea, sincer iţi inţeleg frustrările, şi eu am fost cândva aşa, pusesem pe mine destul de mult si mi se părea ca sunt extrem de neatrăgătoare şi grasă. Adevăr că şi lumea este de vină fiind mult prea critică şi crudă şi in loc să-şi vadă de treburile lor trebuie să bârfească. N-ai ce să faci, aşa e natura umană. Eu am trecut peste acea perioadă din viaţa mea, sincer mă durea undeva de ce credea lumea despre mine şi eram extrem de confuză. Unele persoane imi ziceau că arăt bine, altele mă jigneau. Acum am mai slăbit, deşi nu eram foarte grasă, ci mai degrabă plinuţă am căutat sa repar acest defect pentru a nu le da gurilor rele satisfacţie şi motiv de bârfă.
Atât despre mine, să revenim la tine, sfatul meu ar fi sa nu te mai preocupe atat de mult gura lumii, să fii tu insuţi, cât mai naturala şi inocentă posibil. Dacă intr-adevăr doreşti să schimbi ceva la tine nu ezita să incerci, doar dacă tu consideri ca este nevoie nu pentru că alţii iţi impun asta.
P.S: Să ştii că ochii verzi şi mari sunt superbi. :*

| scary7 a răspuns:

Sfaturi
1-lasa :sucurile acidulate si neacidulate, cipsuri, saorma...
2-slabeste nu trebuie sa ai o dieta neapararat, 3 mese pe zi incerca sa mananci la ore fixe si intre mese poti sa ai 2 gustari (nu inghetata sau jeleuri...)
3-sport; alergare usoara da nu pe distanta, pe minute ex:saptamana asta alergi in fiecare zi 5 min dupa aia maresti timpul
sau sa sari coarda tot asa pe timp
4-hidratare

P.s nu sunt fata

| Dariusuu a răspuns:

Oribil?

Întrebarea mea dacă vrei să fi specială sau o piţipoancă.

Cu cât eşti mai simplă cu atât eşti mai specială, să nu uiţi.

| crazypretty a răspuns:

In primul rand ai ochi mari si verzi si cred ca multa lume si-ar dori ochi ca ai tai nu te cunosc dar cred ca ceea ce te deranjeaza este greutatea eu aveam 60 kg la 160 si am slabit treptat in cinci luni 13 kg doar renunantand la mancarea fast food si sucuri nu mai mancam dupa 6 am renuntat la gustari intre mese si totusi intre mese daca chiar imi este foame mananc fructe dimineata mananc un iaurt sau un sandwich la pranz inainte de masa la inceput beam un pahar de apa mancam si dupa un pahar de apa din nou ca si sport nu fac pentru ca mare parte din drumul spre scoala il parcurg pe jos si despre machiaj chiar nu se merita daca ai cosuri trateazale nu le acoperi sub kg de fond de ten pentru ca nu rezolvi nimic si in ceea ce priveste dieta la inceput va parea greu dar cu timpul devine un stil de viata la modul ca atunci cand vei vedea cipsuri in magazin nu vei mai simti nevoia de ele a si am uitat sa iti zic nu manca mai mult de 2 3 felii de paine pe zi si cu asta te obisnuieti. Asta ajut mult la increderea in tine acum cam 6 luni imi amintescc ca eram plinuta si cand ma duceam sa imi iau haine ma bufnea plansul pentru ca toate stateau ca naiba pe mine iti inteleg sentimentele le-am trait si inca un sfat adevarul este ca si dupa ce slabesti tot iti vei gasi defecte si trebuie sa ai incredere in tine recunosc ca si slabitul a contribuit la asta si uite un sfat cand iti vin in minte idei sunt urata nu sunt buna de nimic incearca imediat sa nu le mai alimentezi si sa te gandesti si la lucrurile la care esti utila si pentru care oameni te apreciaza petrece o ora cu tine singura pe zi si incearca in ora asta sa te cunosti fa teste pe net citeste despre asertivitate si drepturile ei invata sa te respecti si sa accepti ca este natural sa ai si calitati si defecte

PS : scuze pentru faptul ca am scris prea mult

| CristianaCris a răspuns:

Nu cred ca ar trebui sa iti pese de ce spun ceilalti. Sunt parerile lor, o sa moara cu ele fara sa ii ajute la ceva. Si eu am avut astfel de probleme. In generala raceam foarte des si de fiecare data raguseam si nu puteam sa mai spun nimic. Colegii mei radeau de mine si faceau haz de necaz fiindca eu nu pot vorbii. Ma simteam groaznic, dar mi-am dat seama ca nu conteaza parerea lor, sunt multumita asa cum sunt eu. Asta ar trebui sa faci si tu. Nu ar fi corect din partea ta sa suferi pentru ca unele persoane te critica. Incearca sa nu iei vorbele altora despre tine prea personal. Ele sunt o reflexie a lor, nu a ta!
Sper sa intelegi, ca tot ceea ce conteaza este ce crezi tu. Sper ca te-am ajutat. Imi cer scuze daca am mai facut unele greseli, din neatentie. :*