| Carolina1972 a întrebat:

Fara mistouri sau ceva de genul vreau sa va adresez o intrebare cat se poate de serioasa, poate va regasiti si voi sau vi s-a intamplat asta. Din ce cauza ziua ma simt obosita, as dormi tot timpul, mi-e somn iar noaptea ma simt plina de energie si nu pot adormi repede doar dupa ora 1 sad./ Va rog ajutati-ma, ce e de facut? Intreb asta fiindca intr-o luna sustin examenul de bac iar si cand ma pun sa invat sau sa fac teste de antrenament ma ia cu somnul la propriu, iar noaptea tarziu nu cred ca este ok sa invat, fiindca probabil a doua zi as uita totul. Va rog ajutati-ma, ati mai patit careva? sad multumesc pentru rabdare!

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Fiindca ti-ai schimbat ciclul circadian, transformand noaptea in zi si vice versa.
Impune-ti sa dormi de la ora 10 seara, seara de seara si sa te scoli la 7 dimineata, indiferent cat de tarziu ai adormit.
Intr-o saptamana, ti se ajusteaza somnul si totul revine la normal.

4 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Stabileste orar fix de somn, dimineata poti consuma o cafea (doar o lingura mica pui in cana) cu ceva macare sa nu roada burta si vei avea putere in tine.

| Andreeush a răspuns:

Încearcă să nu mai dormi ziua și o să vezi că te va lua somnul noaptea.

| DuckDodgers0 a răspuns:

Unii invata mai bine noaptea... Trezeste-te maine dimineata la 7 sau la 8 si stai treaza toata ziua, eventual fa si ceva care sa te oboseasca si seara sigur te vei culca, chiar daca iti va fi foarte somn incearca sa te culci pe 22 ca sa nj te trezesti ziua urmatoare pre de dimineata... Succes laughing)

| Alxblx a răspuns:

Eu zic ca ora 1 pentru un adolescent e numai buna... eu dorm după 3