| PinkPanther a întrebat:

A venit frigul si o data cu schimbarea temperaturii vine si oboseala. Nu mai stiu ce sa fac, as dormi toata ziua si toata noaptea, asta ma impiedica sa invat, ma simt tot timpul foarte obosita, iar aceasta stare ma tine pe toata perioada iernii. Ma ajutati cu un sfat?
Voi ce faceti sa va energizati? Ceva suplimente incercate care au dat rezultate? sau o dieta de energizare?
Care este solutia voastra pentru energie in timpul anotimpului rece?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| mymed a răspuns:

Http://mymed.ro/astenie-toamna.html

7 răspunsuri:
| Minnie a răspuns:

Oboseala fara explicatii inseamna un ficat obosit. Cand ma simt obosita fara motiv fac o cura de 1 luna de hepatoprotector si trece ca prin minune.

| BRG a răspuns:

Sărut mîna, faptul că ai dormii toată ziua indică clar ceva. Ori ficatul tău este foarte obosit, ori un început de diabet, diabetul dă stări de somnolentă, dureri de ochi, cap, parcă nu î ți ajunge noaptea să dormi, ai dormi nonstop, ce alte simtome în afară de oboseală și somn ai? Ti ai făcut vreodată glicemia? Fă-ți o glicemie ca să elimini orice îndoială. Sănătate și ai grijă de tine.

| PinkPanther explică (pentru BRG):

Nu am probleme cu glicemia, probabil o fi doar o astenie cu un ficat obosit

| Rockart a răspuns:

Bună! Eu când plouă nu pot sta în picioare de somn. Încearcă ceaiul verde şi cel negru(conţin cofeină). Poţi ţine şi o cură de 6 săptămâni cu ceai verde(purifică organismul).

| ioana1704 a răspuns:

Mai bine fa-ti niste analize; nu e normal sa -ti vina sa dormi tot timpul.

| Florennce a răspuns:

Buna! happy Si mie mi se intampla la fel.Am o senzatie de somnolenta mai tot timpul, cand e asa urat afara...dar si vara cand e caald.happy Eu una, incerc sa ma concentrez mai mult la scoala, la ce am de facut.si na oh go on asta nu inseama, ca oricat de obosita as fii am sa adorm, asa instantaneu. Chestia vine de la sine, ca trebuie`` sa te controlezi si sa-ti ocupi timpul. Si seara, e destul timp pentru somn.

Stii, ca prea mult somn nu e sanatos, dar nici prea putin; asa ca 8-9 ore e normal sa dormi.Problema e ca trebuie sa te odihnesti bine ca sa nu mai ai aceste stari de somnolenta intrucat timpul de afara iti da aceea senzatie, sau mai ales daca esti racita.
However, oh go on tu trebuie sa te concentrezi si sa te controlezi mai mult.happyO zi buna!

| iEmonel a răspuns:

Multa vodka.