| DeeaCrissTina a întrebat:

Fetele, stiti cumva niste trucuri de infrumusetare naturale pentru par, fata, unghii etc? Dau funda celui mai bun raspuns! big grin

Răspuns Câştigător
| AnaMaria2719 a răspuns:

Buna happy
Cateva care mi se par ok:
Pt par:
Vrei un par vin ca matasea? Migdalele te vor ajuta sa-l obtii! Ai nevoie de : 1 ou, 1 lingurita de miere, 1 lingura ulei de migdale si 4 linguri iaurt natural. Cum faci:amesteca totul pana ce obtii o pasta pe care o aplici pe parul umed si proaspat spalat.Las-o sa actioneze 30 de minure si apoi clateste din nou.
Ora ceaiului:nu e nevoie sa te vopsesti pentru a avea o culoare minunata in plete. Ceaiul este un colorant natural f bun.El iti accentueaza culoarea parului facandu-l stralucitor si sanatos.Ai nevoie de : apa, 4 pliculete ceai negru, de musetel, sau macese.Cum faci: da 1 litru de apa in clocot, ia apa de pe foc, adauga cele 4 plicuri de ceai si acopera ibricul cu o farfurie si lasa la infuzat 5 minure. Spala-te pe cap si apoi clateste-ti patul cu acest ceai.
Rasfat in cada: Ai nevoie de 4-6 pliculete de ceai de fructe, un pumn de petale proaspete de flori, bujor sau trandafir.Cum faci: prepara ceaiul ca in caziu retetelor anterioare si toarna-l in apa din cada.Adauga spuma parfumata de baie si petalele de flori.Baga-te in casa si lasa-ti mintea sa zburde in timp ce iti resfeti trupul!
Buze de sarutate: aceasta reteta te ajuta sa ai buzele senzational de fine! Ai nevoie de :un pic de zahar tos si iaurt.Cum faci : amesteca intr-o cescuta o lingurita de zahar cu 2 de iaurt si aplica pe buze, masand cu degetul aratator.
Masca delicioasa: piele aspra si uscata devine moale cu ajutorul migdalelor si a mierii.Ai nevoie de : 1-2 lingurite de miere, 1 lingura de migdale macinate, 2-3 linguri de apa. Cum faci: Amesteca totul, aplica masca pe fata si las-o sa actioneze 10-15 minute. Indeparteaz-o si clateste-ti fata.
Cu ochii pe castraveti: Feliile reci de castravete calmeaza ochii umflati si hidrateaza pielea deoarece aceasta leguma contine f multa apa! Ai nevoie de un castravete de sera.Cum faci : tine castravetele in frigider timp de 1 ora, apoi taie din el doua felii din grosimea unui deget si aseaza-le pe ochii inchisi. Tine-le 10 minute.
Pentru fata: Ai nevoie de : un lighean de mici dimensiuni, 5 pliculete de ceai de musetel, 1 pumn de flori de musetel uscate, 1 l si un prosop.
Cum faci : pune apa la fiert intr-un ibric mare. Dupa ce da in clocot, ia-o de pe foc si pune in ea pliculetele de ceai sau florile de musetel. Acopera ibricu; cu o farfurie si lasa la infuzat 5 minute. Scoate pliculetele sau strecoara ceaiul si toarna-l in lighean. Tine-ti fata deasupra acestuia timp de 10 -15 minute, avand capul acoperit cu prosopul.

1 răspuns:
| DeeaCrissTina explică:

Naturala *