| Iyoana a întrebat:

FUNDA!
Am un proiect la Biologie... Trebuie sa imi aleg unul dintre formele de relief (munte, deal, campie), iar mai apoi sa imi aleg plante care se afla in forma de releif respectiva. Ei bine, eu nu m-am hotarat inca ce forma de relief sa imi aleg, asa ca as dori cateva sugerari, argumentari de ce si curiozitati despre plantele care traiesc in relieful respectiv. De exemplu scrii in comentariu: "Eu ti-as recomanda dealul deoarece poti descrie mult mai multe fructe si legume. Uite cateva curiozitati despre plante care traiesc la deal: trandafirul-din el se extrage esenta pentru parfum, cartoful-are tubercul bogat in amindon..."
Multumesc!

Răspuns Câştigător
| GeorgianaEuu a răspuns:

Eu iti segerez muntele..Sunt multe specii de plante. Poti spune : "Pdurile sunt asezate in 3 etaje: 1.Paduri de foioase(200-800 m) 2. Pduri mixte(800-1200 m) 3.Paduri de conifere(1200-1800m)".APoi poti da exemple de :plante ierboase(ex:floarea de colt,flori de primavara etc.),arbusti(paducel,corn,maces etc.), foioase(tei, fag etc.) si conifere(zada, pin, brad etc.). Sper ca te-am ajutat happy