| BBAlyss a întrebat:

Buna TPU
Imi puteti da multe citate celebre...despre dragoste,viata,oameni,tristete,frumusete etc ?

Multumesc anticipat

1 răspuns:
| Lamaitzza a răspuns:

Alexandre Dumas.
-Dacă veţi compara
durerile vieţii reale cu bucuriile vieţii închipuite, n-aveţi să mai doriţi să trăiţi niciodată şi veţi dori să visaţi veşnic.
-Nenorocită viaţă! Mereu lucruri neobişnuite, niciodată pământ sigur sub picioare! Când te bălăceşti în apă până la gât, când pluteşti deasupra norilor! La mijloc, niciodată!
-Apa şi timpul sunt cele mai puternice maiuri pe care le cunosc; primul fărâmă stâncile, iar cel de-al doilea amorul propriu.
-Nesăbuit am fost că nu mi-am smuls inima în ziua în care am hotărât să mă răzbun.
-Într-o dragoste pot fi şi lucruri serioase, mai ales în dragostea unei regine.
-Bărbatul trudeşte şi femeia aşteaptă, asta le e soarta. Dar uneori e mai greu să aştepţi decât să trudeşti.
-Cheia enigmei pe care o caută de trei mii de ani încoace toţi filozofii lumii: să nu întrebi niciodată o femeie de ce iubeşte; mulţumeşte-te să o întrebi: "Mă iubeşti?"
-O, ce plăcut e să-ţi odihneşti mintea cu ajutorul inimii, nu-i aşa? Şi apoi, după nebunie, să zâmbeşti!
-Oamenii se nasc fără dinţi, fără păr şi fără iluzii. Iar de murit mor la fel: fără dinţi, fără păr şi fără iluzii.
-Speranţa este cel mai bun medicament pe care îl cunosc.
-E adevărat că o femeie nu iartă niciodată altei femei că i-a luat un bărbat, chiar atunci când nu-l iubeşte.
-Oamenii care nu pun întrebări se pricep cel mai bine să-i mângaie pe alţii.
-Prietenia este o stea, pe când dragostea... dragostea nu este decât o lumânare. O să-mi spui că există mai multe tipuri de lumânări, şi că printre ele sunt unele mai bune; cea trandafirie e cea mai bună, dar oricât de trandafirie ar fi lumânarea, tot se topeşte, pe când steaua străluceşte mereu.
-Poartă-ţi în suflet durerea aşa cum norul poartă în el ruina şi moartea, ca pe o taină pe care n-o înţelegi decât în clipa când izbucneşte furtuna...
Paul Feval
-Când crezi în tine eşti puternic.
-Dragostea este asemeni ambiţiei: adoarme conştiinţa şi aruncă vălul uitării asupra celor mai sfinte făgăduinţi.
-Privilegiul urâţeniei: se uzează cu vârsta, ca şi frumuseţea.
-Ce înseamnă fericirea, dacă nu un scop în viaţă, un pretext pentru a te strădui şi pentru a trăi?
-Nebunie! Am construit pe nisip şi o adiere de vânt a răsturnat şubredul edificiu al speranţei mele. Visul a dispărut!
-În dragoste, omul tandru, pasionat, vesel este totdeauna foarte aproape de ridicol. Cum să găseşti cuvintele care amuţesc femeile, dacă eşti în prezenţa unui auditoriu ironic?
-E nebun cel ce-şi încredinţează secretele în mâinile unei femei.
Cam atat, sunt bune si de statusuri. Funda?