| Hugulets a întrebat:

TPU. imi puteti spune ceVa info. pe tema. "un mod de veata sanatos" mersi. Fundulutza. celui care va raspunde. primul.

Răspuns Câştigător
| dumy_1885 a răspuns:

Cu totii invatam, acasa, la scoala, de la prieteni, de pe internet, de la televizor sau din reviste, cum ar fi bine sa traim ca sa fim sanatosi. Probabil ca nu vom fi toti sportivi de performanta si ca nu ca nu vom trai toti 150 de ani, dar este exista cateva reguli/sfaturi de care este evident ca ar bine sa tinem cont:
-sa fim atenti la ce/cum/cat/cand mancam(alimentatia trebuie sa fie echilibrata, sa consumam multe fructe si legume, sa nu mancam seara tarziu, sa mancam mai putin si mai des…)
-sa evitam sa consumam tot ce ne este nociv(grasimi sau zahar in exces, tutun, alcool…)
-sa bem multa apa(suntem, in cea mai mare parte, apa. Apa ne completeaza si ne purifica…)
-sa facem miscare(jogging in parc dimineata, sapatul gradinii, fotbalul cu prietenii, etc., ne mentin tonusul ridicat, fiind o parte importanta a unui stil de viata sanatos)
-sa avem un program de somn regulat(esta imporatant sa fim atenti cum ne refacem puterile pentru urmatoarea zi)
Enumera toate regulile unui stil de viata sanatos(sunt sigur ca mai stii si altele). Incearca sa dai cat mai multe exemple ca si cum ai explica unui frate mai mic.
Incheie compunere povestind despre tine. Tu urmezi toate aceste reguli sau doar o parte din ele? De ce? In ce fel crezi/stii ca stilul tau de viata este sanatos? In ce fel este important pentru tine? Iti doresti sa imbunatatesti ceva la stilul tau de viata? Ce? De ce? In ce fel crezi/stii ca un stil de viata sanatos poate schimba in bine celelalte aspecte ale vietii unui om?(profesional, financiar, sentimental, spiritual…) fundita plizzbig grin

1 răspuns:
| VeVeriţaa a răspuns:

Poţi să selectezi de aici date pentru referatul tău http://www.medicina-naturista.ro/stil-de-viata/stil-de-viata-sanatos.html
Baftă la şcoală.