| MariaIoana15 a întrebat:

In curând o sa fac 18 ani și eu pana acum nu am avut niciun iubit, și a început sa devină un complex pentru mine. Mereu văd ca prietenele mele au și ele pe cineva și eu încep sa ma simt foarte singura. Nu stiu, sunt o fire care nu prea își arată sentimentele și poate acest lucru este un impediment ca lumea sa nu ma faca sa sufăr, acesta fiind un alt motiv pentru ca nu ma deschid ușor. Ma gândesc ca dacă as fi cu cineva m-ar face sa sufăr și, ne-am despărți la un moment dat. Niște sfaturi îmi puteți da si mie, va rog frumos?

Răspuns Apreciat de Editori
| MGEORGESCU a răspuns:

Prima mea relatie a inceput cand aveam 17 ani jumatate, am fost dintotdeauna o fire mai puternica si nu m-am lasat coplesita de linguseli, desi undeva in sinea mea simteam nevoia de a fi impreuna cu cineva, mai ales ca prietenele mele aveau de multa vreme,, iubiti", eram frustrata pe undeva, la fel cum te simti si tu acum. Ceea ce te sfatuiesc eu e sa-i dai timpului timp si sa nu-ti faci un ideal din asta pentru ca ceea ce are de se intamplat se intampla oricum. Si referior la faza cu suferinta, nimeni nu iti poate oferi garantia ca primul iubit/prima relatie o sa fie pentru totdeauna, viata poate invarti situatiile de asa natura incat sa te puna in ipostaze nu tocmai dragute(cum de altfel am patit si eu) dar asta nu inseamna ca nu trebuie sa incerci, toate experientele de genul asta te maturizeaza, te ajuta sa cresti din punct de vedere emotional si social, te deschid spre viata. Sfatul meu e sa te detasezi de anumite inhibitii(in cazul in care le ai), sa nu-ti faci un scop din a-ti face un iubit(pentru ca acesta va aparea la momentul potrivit), sa risti pentru ca doar astfel ai sansa sa castigi o fericire de o viata, sa fii fericita si impacata cu tine insati indiferent de oamenii din jurul tau si de situatiile cu care te confrunti, sa fii puternica si stapana pe tine! Succes pe viitor in tot ceea ce ti-ai propus sa realizezi!

5 răspunsuri:
| Iunix a răspuns:

Nu eşti singura, îți garantez asta.

| Horus35 a răspuns:

Nu cred că bazele unei relații sunt: "prietenele mele au și eu nu". O relație nu se începe doar pentru a fi in rând cu prietenele. Frica constantă că ar putea sa te facă sa suferi chiar ar putea fi un impediment, dar o să disparâ când o sa iubești și o să te simți iubită. Dacă te simți singură poți să petreci mai mult timp cu prietenele sau în compania unor persoane "noi". Va veni și momentul când te vei îndrăgosti.

| asdf2kpower a răspuns:

Salutare, pisoiaș.

Dă și tu un insta în privat, putem rezolva această problemă foarte rapid.

| Otto19 a răspuns:

Trateaza totul cu indiferenta nu pune la suflet decat daca acel ''baiat '' chiar merita, nu ii ofer totul.
Descoperiti-va pe viitor ai atunci o sa vezi daca merita sa pui suflet sau nu, nu e o rusine ca nu ai prieten la 18 ani sunt si fete de 30 singure, crede ma cineva acolo te iubeste si abia astepta sa te intalneasca, succes la agatat

| Doarof3 a răspuns:

Eu am 15 ani, iar de când am împlinit această vârstă deja 2 băieți m-au rănit, dar asta nu înseamnă că se va întâmpla si in cazul tău. Dacă nu ai avut iubit până acum si nu dorești o relație momentan, nu e obligatoriu să o ai dacă celelalte prietene au și ele.
S-ar putea să te simți "inchisă" sau "nu in largul tău " in relații.
Acum depinde de ceea ce dorești tu.Eu zic că nu e grabă.Eu sincer după aceste doua "prietenii", că relații nu au cum să se numească la vârsta mea, nu mai vreau.
Oricum când găsești un băiat oricât de îndrăgostită ai fi trebuie să te gândești la viitorul tău cu el, dacă e de incredere sau nu, dacă e potrivit pentru tine sau nu, iar de aici tragi tu concluziile.Trebuie să fi sigură că il cunoști indeajuns.Succes