| SammiSchüler a întrebat:

TPU! In luna iunie, am sustinut examenul Cambrdge si in cateva zile imi vine rezultatul. Urmatoarea mea intrebare este: se poate pica la acest examen? Stiu ca se dau calificative: A1, A2, B1, B2, C1, C2, dar nimeni nu mi-a explicat cum se dau aceste calificative.

Răspuns Câştigător
| ImHereForYou a răspuns:

Aceste calificative sunt ca notele, A1 reprezentand nota maxima, iar C2 nota minima...Nu cred ca se poate pica...dar posibil sa ai sanse foarte mici daca iei C2!
Sper ca te-am ajutat

8 răspunsuri:
| TeoPT a răspuns:

Ala de ti-a raspuns primul habar n-are cu ce se mananca examenul Cambridge.

Examenul Cambridge este de mai multe feluri: KET, PET, FCE, CAE, CPE.
Cele mai cunoscute, frecvent sustinute si folosite sunt FCE (First Certificate) si CAE (Certificate in Advanced English).

Calificativele se acorda in functie de punctaj.

Daca ai intre 80-100 iei A
Daca ai intre 75-80 iei B
Daca ai intre 60-75 iei C
Daca iei mai putin de 60, pici examenul.

La PET dobandesti nivelul B1 daca treci examenul si B2 daca iei A.
La FCE dobandesti nivelul B2 daca treci examenul si C1 daca iei A.
La CAE dobandesti nivelul C1 daca treci examenul si C2 daca iei A.
La CPE dobandesti nivelul C2 daca treci examenul.

Deci, A1 este nivelul cel mai de baza si C2 este cel mai ridicat. Dar A1, A2, B1, B2, C1,C2 n-au nicio treaba cu notele. Reprezinta nivelul de cunostinte in ceea ce priveste o limba straina recunoscute in toata Europa. Sunt valabile si pentru engleza, si pentru franceza, si pentru germana etc. Nu reprezinta notele in sine.

| SammiSchüler explică (pentru TeoPT):

Stiu pe cineva care a dat cae. si mi-a zis ca a luat 59 puncte si i-a dat b2.

| TeoPT a răspuns (pentru SammiSchüler):

Daca iei mai putin de 60, examenul se considera picat.

Se presupune ca dai CAE pentru a dobandi nivelul de cunostinte C1. Daca iei intre 45 si 60, ti se da B2, dar se considera picat, fiindca scopul lui CAE e sa obtii minimum C1. Daca voiai B2, dadeai FCE. Primesti ceva, dar tot se considera picat.

A, B, C sunt calificative de "Passed"
D, E, F sunt calificative de "Failed"

45-60: D
30-45: E
sub 30: F

| SammiSchüler explică (pentru TeoPT):

Ok, eu am dat fce. sa inteleg ca daca iau sub b2 e picat?

| TeoPT a răspuns (pentru SammiSchüler):

Se considera picat aplicand logica cum ca ai dat FCE pentru a obtine minimum B2. Daca iei intre 45 si 60 vei dobandi nivelul B1.

| SammiSchüler explică (pentru TeoPT):

Atunci, multumesc ca m-ai desteptat si pe mine =^^=. chiar mi-ai fost de ajutor =D

| TeoPT a răspuns (pentru SammiSchüler):

Cu placere.

| SammiSchüler explică:

Cambridge* laughing