| anonim_4396 a întrebat:

Întrebarea e mai mult pentru fete., deci am ciclu de un an si ceva, dar e foarte neregulat. O data imi vine in 18, in 25, in 30, in 1. Luna trecută mi-a venit în 1 și luna aceasta nu mi-a mai venit și suntem deja în 11. Mă așteptam să vină până acum dacă data trecută a venit în 1. Tot timpul când merg undeva mă tem să nu-mi vină. De câteva ori mi-am pus de siguranță să nu mă trezesc că îmi vine. În 17-25 merg luna asta la mare. Eu tot sunt cu grijă să nu îmi vină când sunt la mare și să mă fac de toată rușinea că merg cu niște prieteni. Credeți că mi-ar putea venii atunci? Ciclul îmi ține vreo 5-6 zile și nu aș vreaa ca tot timpul să fiu le ciclu și să nici nu pot intra în mare. sper să îmi vină zilele astea,dar până acum niciun semn să vină,nici nu mă foare burta,nimic., dar nici de obicei nu prea mă doare. Deci spuneți-mi voi ce credeți. Menționez că sunt virgina, asa ca nu va ganditi la sarcina

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

In cazul tau menstruatiile apare atat de dezordonat/imprevizibil datorita faptului ca ciclul tau menstrual este de tip NEREGULAT. Acest lucru se datoreaza functionarii defectuoase a glandelor tale endocrine care sunt responsabile de producerea celor 2 hormonilor feminini estrogen si progesteron. Acesti 2 hormoni feminini coordoneaza intregul mecanism de reproducere si influenteaza in mod decisiv numarul zilelor fiecarui ciclu menstrual si implicit si momentul de pornire a menstruatiei. Functionare defectuoasa a glandelor endocrine, influenteaza producerea ovulatiei si implicit si momentul producerii menstruatiei. In cazul tau este vorba de niste dereglari hormonale care dezechilibreaza raportul optim dintre cei doi hormoni feminini amintiti si acest lucru determina ca ciclul tau menstrual sa fie unul NEREGULAT, in care imprevizibilitatea este factorul predominant deoarece numarul de zile al fiecarui ciclu menstrual poate sa difere chiar foarte mult de la un ciclu la altul. In cazul ciclurilor menstruale neregulat este considerata ca fiind perfect normal ca un ciclul menstrual sa fie doar de 21 de zile (cel mai scurt), iar urmatorul sa fie identic sau mediu de 28 de zile, ori sa urmeze un ciclu mult mai lung de 35-42 de zile sau cu un numar de zile imposibil de prezis. In cazul ciclurilor menstruale neregulate, doar in situatia in care menstruatia nu se produce nici dupa 2-3 luni din cauza instalarii amenoreei, se poate considera ca dereglarea hormonala este mult prea severa si consultatia ginecologica devine obligatorie. Exista produse pe baza de hormoni cu ajutorul carora se poate interveni si regla ciclul menstrual la cel standard de 28 de zile. Aceste produse se prescriu de catre un medic ginecolog in urma unei consultatii care ar fi indicat sa fie efectuat in situatia ta. Deoarece presupun ca esti esti virgina, ai posibilitatea sa folosesti OB-uri speciale pentru virgine (sunt mai subtiri, mai delicate), fiindca trebuie sa stii ca prin folosirea lor nu se produce dezvirginarea. Aceste OB-uri asigura o protectie foarte buna. In privinta timpului efectiv cat poate fi mentinut OB-ul in vagin, aceasta depinde atat de fluxul de menstra cat si de cantitatea de sange care se scurge in momentul respectiv. In general se considera ca sangele menstrual este retinut in organism fara probleme intre 3-4 ore, insa se recomanda sa fie schimbate de cate simti nevoia, uneori chiar mai repede de 3 ore daca e necesar. Nu trebuie sa te ingrijorezi ca se va imbiba cu apa deoarece OB-ul se va imbiba in prealabil cu sangele scurs din uter. Practic apa de mare nici nu patrunde pana la OB. Vacanta placuta si Multa sanatate!

1 răspuns:
| justanotheruser99 a răspuns:

E in regula, deoarece esti inca la inceput, de aceea nu iti este regulat, dar cu timpul organismul se va obisnui. In legatura cu faptul ca niciodata nu sti cand iti vine ar trebui sa mergi la medic, sunt ceva pastile naturiste care regleaza metabolismul si toate astea. Vezi daca te ajuta, iar cu vacanta la mare: exista ceva pastila care opreste pentru o zi menstruatia, dar in urmatoarea iti vine. Ar trebui sa intrebi medicul si de astea, deoarece poate exista ceva la ce esti alergica in ele sau nu stiu... In orice caz ar fi bine sa mergi la medic.
Un ultim sfat ar fi sa bei multa, dar multa apa (nu doar 2 litri pe zi) deoarece regleaza metabolismul, secretiile de hormoni, etc. Anyway, have fun! happy