| anonim_4396 a întrebat:

La profilul stiinte ale naturii cine este? Vreau sa va intreb cateva lucruri.

1:La ce se da evaluarea initiala/testul initial?

2:Ce (romane, nuvele etc) voi invata la limba romana? Vreau sa citesc inainte cartile ca sa nu ma mai "complic" cand voi ajunge la liceu!

P.S. Sunt la liceul de stiinte ale naturii "Grigore Antipa"-Botosani.
Intrebarile sunt pentru cei care au terminat anul trecut clasa a-9-a(a-IX-a).
Va multumesc!

Răspuns Câştigător
| LexiLaveil2 a răspuns:

Buna, eu am terminat anul acesta profilul Stiintele naturii.
Testul initial nu conteaza, la mine-n clasa intra 9-a imi amintesc ca a fost dezastru. Nu se trec in catalog. Nu il dau toti profesorii. Eu stiu ca am avut doar la Chimie si la Biologie. Atat.

2. Ce romane? Pai tin minte ca intra 9-a am citit:
Mara-Sadoveanu (stiu sigur ca mara e primul roman)
Ciulinii baraganului
Budulea taichii-Ioan Slavici
Cartea nuntii-G. Calinescu
Maitreiy-M. Eliade
Moara cu noroc-Slavici

Si altele care le mai ai pe parcursul liceului sunt:
Morometii-Preda
Ion-Rebreanu
Harap alb-Creanga
Enigma Otiliei-G. Calinescu
Ultima noapte de dragoste, intaia noapte de razboi-Camil Petrescu
O scrisoare pierduta-Caragiale
Iona-Marin sorescu
Alexandru Lapusneanu-Costache negruzzi

Si mai sunt si poeziile:
Eu nu strivesc corola de minuni a lumii-Blaga
Testament-arghezi
Plumb-bacovia
Eminescu- luceafaru, floare albastra, revedere, dorinta
Lacustra-bacovia

Si cam astea le ai si pentru bac.big grin

1 răspuns:
| Elvina a răspuns:

1. Evaluarea initiala depinde de profesor> romana, engleza, biologie, chimie, fizica, mate.
2. Depinde de manualul din care vei face. Bafta!