| Swallow a întrebat:

TPU m`ajutati si pe mine sa`nteleg o chestie?! De ce plumbul poate fi topit la flacara aragazului, iar fierul nu?! confused Fundy si voturi happy

1 răspuns:
Apache
| Apache a răspuns:

Pentru ca temperatura de topire a metalelor... difera de la caz la caz!
de ex : sunt metale ca mercurul. care este lichid la temperatura camerei.dar sunt si metale ca wolframul * cel din becuri * care se topeste la o temperatura de 3500 de grade.
Deci e normal ca unele sa se topeasca.si altele nu!
Si plumbul pentru ca se topeste destul de usor.este uneori folosit ca si cositor!