| 11235885433 a întrebat:

Bună TPU, m-am gândit să vă povestesc experiența mea cu acneea si să vă pun o întrebare. Sa încep cu începutul, acum 2 ani, intr-o dimineața când mă trezisem văzusem pe fața mea niste coșuri cu puroi alb mai exact unu lângă altul pe anumite părți ale feței și am început să mă panichez că înainte să mă pun la somn nu aveam nimic pe față. M-am dus la o farmacie să îmi recomande ceva si o farmacista mi-a recomandat crema Nidoflor care pot spune cu mâna pe inimă că regret din tot sufletul că am cumpărat-o, nu a avut nici un efect negativ doar mi-a agravat situația. De la câteva cosuri mi s-a umplut fața și se făcuse o acnee de toată frumusețea și de atunci până acum nu mai pot să scap de acneea asta. Am încercat tot felul de creme, de geluri de curățare foarte scumpe dar degeaba, de 1 lună folosesc skinoren si pot spune că mă ajută extrem de mult, îmi usucă coșurile dar când totul e bine si frumos tocmai atunci apar din nou. Of nu mai suport? Plus de asta sunt foarte retrasă de toată lumea. întrebarea mea este, ați folosit careva pastilele acneminum? Ce efect au aceste pastile? Și încetează să îmi mai apară coșurile, va rog răspundeți-mi (cei care au încercat) vă pup (dau fundă)?❤❤

3 răspunsuri:
| Vendetta47 a răspuns:

Singurele pastile eficiente impotriva acneei dar cu o groaza de efecte secundare sunt cele care au la baza Isotretinoin, le gasesti sub numele de RoAccutane sau Sotret, pe baza de prescriptie medicala.

| Miuletz a răspuns:

Am avut probleme cu acneea (acnee severa, mai ales pe obraji) de la 12 ani (am 19 acum) pana acum aproape 2 ani si a fost ORIBIL. Nu stiu cati ani ai, dar TE ROG din toata inima du-te la dermatolog cat mai repede. M-a lasat fara pic de self esteem, nu mai voiam sa fac nicio poza (nici acum nu prea pot, desi toata lumea imi zice ca sunt frumoasa si nu pot zice ca arat rau, m-am obisnuit sa ma vad urata si nu-mi pot scoate asta din cap, iti ruineaza viata acneea daca nu faci ce trebuie la timp). Cand te duci la dermatolog ii explici frumos situatia, sa nu te ia cu "ia crema asta" daca auzi asa ceva e un dermatolog de tot ***. La cati dermatologi am fost si eu si doar mi-au prescris 128932198 creme... Ma rog, le explici, si ar trebui sa iti faca analize hormonale si mai multe controale. Trebuie mai intai sa vada de unde provine problema, poate ai probleme cu hormonii, poate ai chisturi pe ovare (cum am eu), poate ai o alergie la lapte sau mai stiu eu ce. Dupa ce aflii atunci sa iti spuna ce sa iei. Mie mi-au trecut DOAR cu accutane (orice pastila care contine isotrexin parca? Incepea cu iso se termina cu in, nu mai stiu, gen roacutane). Am luat 3 luni si mi-au trecut, dupa am mai luat odata (dupa un an) iar 3 luni. Vreau sa spun ca mi-au disparut aproape complet, mai trebuie sa iau iarna asta si scap. Au ramas cateva cicatrici si semne dar alea se duc cu timpul/cu tratament. Nu o sa-ti treaca complet (n-o sa-ti mai iasa niciodata un cos) doar o sa-ti iasa un cos maxim 2 mai micute inainte de menstruatie. Vorbeste cu dermatologul sa vada cauza si adu in discutie si roacutanele sau posibile alergii. Nu asculta sfaturile cu "uite crema asta" sau "uite chestia asta" acneea poate provine de la ogramada de lucruri, doar pentru ca lor le-a trecut cu o crema, sau mie cu roacutane, nu inseamna ca o sa-ti treaca si tie (ma rog, n-am auzit de persoana sa ia roacutane sa nu-i treaca cosurile, e cam imposibil). Efectele secundare depind de la persoana la persoana, mie mi se uscau buzele foarte mult, trebuie sa bei multa apa, din cate am auzit si pastilele tale au aceeasi substanta deci incearca si vezi sa nu faca mai mult rau decat bine.

| Lexiq a răspuns:

Si eu am o acnee grava pe fata si uite ce folosesc eu in prezent.Deci dimineata clasica spalare cu gel de curatare(sa ai grija sa nu folosesti cele cu alcool si daca ai ten sensibil cauta unul pentru tenul tau)de la Roche Posay.Pe urma aplic o crema hidratanta tot de la Roche Posay(din nou ai grija ce fel de crema folosesti sa nu ai reactie alergica la ea cum am patit eu)

Seara:Iar imi spal fata cu gel de curatare, dupa folosesc apa tonica tot de la Roche Posay? iar dupa aplic Acne-out pe cosurile care mi au iesit recent(aplici doar pe cos) cred ca asta era ce te interesa cel mai mult.Sa stii ca si pasta de dinti aplicata pe un cos si lasata peste noapte il usuca.

Este posibil sa iti apara in primul rand de la pubertate, si alimentatia are un rol extrem de important.Lactatele trebuie eliminate sau daca nu poti, incearca sa mananci intr o cantitate cat mai mica, fast food ul dulciurile iar la fel agraveaza pielea.

Sa incerci si o masca cu piersici e geniala.Nu iti recomand pastilele alea pentru am luat si nu te ajuta cu nimic.A da si cand vii de afara sa te speli obligatoriu pe fata.