| Cavani1999 a întrebat:

Ma numesc Florin si sunt in clasa a 10-a.Sunt un baiat extrem de timid,am doar un prieten, care din pacate este plecat in alta tara si ma simt foarte singur! Foarte...foarte singur! Azi,cand am fost cu ai mei colegi la un proiect anti-drog,ei socializau foarte mult,iar eu am fost singurul de acolo care nu a spus nici macar un cuvant! Vreau sa va spun ca am mari probleme in comunicare,nu sunt balbait si nici n-am alte probleme logopedice,dar nu stiu sa comunic.Dar in mintea mea am foarte multe idei,dar cand trebuie sa expun toate aceste idei imi ies total diferit decat in minte(cred ca intelegeti la ce ma refer!).Dar nu am fost intodeauna insociabil, in clasa a 5-ea eram extrem de activ,sociabil, prietenos si glumet.Si comunicarea chiar imi iesea destul de bine! Am avut chiar cativa prieteni cu care socializam in fiecare zi.Am avut foarte multe momente frumoase in acea perioada.Tin minte ca venea foarte des o colega de clasa la sora mea si de fiecare data cand venea ne distram de minune,ne bateam cu perna,glumeam, ne distram si totul era super ok.Dar incepand cu clasa a 6-a totul s-a schimbat! N-are rost sa va spun ce s-a intamplat,dar daca vreti sa stiti putem vorbi pe Fb.Oricum,ideea este ca am fost un tip super ok,glumet,aveam prieteni iar acum totul s-a schimbat,sunt super insociabil,ma incurc in cuvinte(sau balbai)de foarte multe ori,am doar un prieten ce din pacate a plecat din tara si sunt foarte trist si ma simt al naibii de singur. Vreau doar sa stiu daca mai sunt oameni in situatia mea,daca vreti imi puteti povesti cum se manifesta timiditatea la voi si cat de mult va afecteaza, ca pe mine ma afecteaza groaznic! Va multumesc mult!

9 răspunsuri:
| FemeiaPisică a răspuns:

Nu îmi dau seama care este întrebarea ta. Ceri doar informaţii despre situaţii asemănătoare cu ce ţi se întâmplă şi ţie.
O să îţi dau câteva sfaturi care te-ar ajuta.
În primul rând, nu privi timiditatea ca pe un defect. Timiditatea face parte din personalitatea ta şi trebuie să accepţi asta.
În al doilea rând, dacă stai retras şi îţi doreşti să intri într-un grup de prieteni, trebuie să prinzi curaj şi să comunici. Nu o să vină cineva din acel grup să te ia de mână şi să te invite să stai cu ei, tu alegi cu cine vrei să te împrieteneşti.
Acum, depinde de tine cu cine te împrieteneşti şi ai grijă la anturaj.

| T0T a răspuns (pentru FemeiaPisică):

Sunt tipi care chiar aproape te iau de mana, cunosc pe cineva, dar de multe ori ii refuz invitatiile deoarece imi place mai mult intr-un grup mai mic sau singur.

| FemeiaPisică a răspuns (pentru T0T):

Din ce a specificat cel care a pus întrebarea, nu sunt persoane care să îl invite să se alăture unui grup. Aşa că eu l-am îndemnat să prindă curaj şi să încerce să se integreze singur într-un grup fără ajutorul cuiva.
Ştiu că există şi astfel de persoane, dar la el este un caz mai delicat.

| Cavani1999 explică (pentru FemeiaPisică):

Lasa-te de sfaturi prietenasss!

| Cavani1999 explică (pentru T0T):

Nu cred ca exista astfel de tipi! Cel putin eu n-am intalnit pe nimeni de acest gen.

| T0T a răspuns (pentru Cavani1999):

Eu da si nu am de ce sa te mint.

| bella19 a răspuns:

Aaa cand erai mic inteleg ca erai asa.Dar acum esti adolescent.Asta se intampla cel mai probabil.Dar daca vrei, ai putea sa discuti cu un psiholog.Sau poate ca asta e doar felul tau de a fi.Si nu e nimic rau in el.

| MicutttaDeTot a răspuns:

Eu zic sa incepi sa iti faci prieteni noi... Sa fi atent la ce zic ei, iar dupa sa iti zici si tu parerea... Cauta o fata draguta, fa glume cu ea, nu fi timit, incearca o sa iei in brate cand sunt alti baieti pe coridor. Daca o sa ai un grup de prieteni aceasta ~ timiditate ~ o sa dispara.

| FCDinADN1948 a răspuns:

B