| SupMates a întrebat:

Ma numesc Ionuţ, am 17 ani si am o situatie ceva mai ciudata...
De pe la 10 ani nu am mai reusit sa evoluez odata cu cei de varsta mea, in sensul caracterului, eu ma inteleg perfect cu cei mai mici, as vrea si eu sa fiu odata cu cei de varsta mea, sa nu mi se mai spuna mereu maturizeaza-te si multe altele...
E stupid sa traiesti asa...
Am reactiile unui puştan de 12 ani...
Nu spun ca sunt inapoiat din punct de vedere intelectual, doar am un caracter defect cred...
Ce este cu mine?

Răspuns Câştigător
| teajutcumpot a răspuns:

Salut, Ionut!

In primul rand, NU AI UN CARACTER DEFECT! Sa nu mai crezi asta vreodata despre tine.

TU esti TU, esti asa cum esti si nu trebuie sa fii ca ceilalti si nici nu ar trebui sa simti ca trebuie sa fii ca ceilalti.

Tu ar trebui sa fii cum te simti tu confortabil. Si daca tu te simti confortabil cum esti acum, atunci bravo tie! Stai linistit, vei creste mental/spiritual in ritmul tau.

Cine a zis ca de la 10 ani nu ai mai reusit sa evoluezi o data cu cei de varsta ta?

Din spusele tale eu consider exact opusul: faptul ca dai dovada de asemenea "self awareness" ma face sa cred ca de fapt esti mult mai matur/evoluat decat dai impresia.

Cine spune ca ai reactiile unui pustan de 12 ani? Care este etalonul dupa care sunt judecate reactiile tale?

Consider aceste evaluari complet subiective si lipsite de semnificatie.

Daca totusi iti doresti sa cresti emotional/intelectual iti recomand cartile scrise de Dale Carnegie si Stephen Covey. Orice carte de la acesti autori te va ajuta sa devii mai bun.

Succes!

Cu drag.

| SupMates explică (pentru teajutcumpot):

Sincer si eu cred multe lucruri din cele spuse mai sus...incerc sa ma schimb dar nu stiu cum si nici nu pot afla.

| teajutcumpot a răspuns (pentru SupMates):

Salut, poti incerca cartile recomandate. Daca ai posibilitati financiare, iti recomand un terapeut! Un consilier psihologic te poate ajuta sa iti gasesti calea!

Oricum, nu ai motive sa te ingrijorezi! Viata e frumoasa, relax! happy

Succes.

5 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu este un defect de caracter. Nu toți se maturizează în acelaș ritm.
Nu este nimic grav, nimic stupid.
Celor care îți spun să te maturizezi mai repede să le răspunix așa.
Toate la timpul lor.
Astfel o să își dea seama că ești de fapt mai matur decât considrră ei.

| Donsavas a răspuns:

Nu se numeste retard intelectual ci tulburare de personalitate infantila. Nu e nimic grav. E doar o dizarmonie in personalitate.

| IAR a răspuns:

Nu ai un caracter defect ai doar 17 ani, o sa te maturizezi treptat
incearca sa citesti mai mult, sa meditezi si sa constientizezi aspectele vietii.