| Marius94_5839 a întrebat:

Ma numesc Mariu sunt nou pe aici. Doresc si eu sa adresez o intrebare acestei comunitati, poate o sa reusesc si eu sa imi rezolv o dilema, care zace in mine de ceva amar de vreme. Am sa incep cu intrebarea pe care o am, si anume: Din pricina aspectului fizic, un om chiar merita sa fie marginalizat, ignorat chiar insultat de catre alti oameni?

Problema mea sta in felul urmator. Nu pot sa inteleg faptul pentru care lumea se poarta urat cu mine, sunt marginalizat mai mereu, ignorat si de mult ori chiar bataia de joc a unora. Am sa ma refer in special la colegii mei de clasa, deoarece scoala este locul unde imi petrec o mare parte din timpul meu iar ei sunt cel mai bun exemplu. Eu sunt in clasa a-10-a, la un liceu "de prestigiu" din orasul in care locuiesc, avand fel si fel de colegi. Din pacate, am observat ca nici o persoana din cadrul clasei mele, nu doreste deloc nici macar sa ma salute dimineata cand intru in clasa(Chiar daca eu salut). Pur si simplu, toti imi vorbesc urat, toti rad de mine si zic pe la spatele meu fel si fel de lucruri care nu pot sa spun ca ma dor, dar nu imi place sa se poarte asa cu mine. Imi doresc si eu sa ma aprecieze lumea, sa ma respecte sau cel putin sa imi zica: "Salut" cand ma intalnesc pe strada, pentru faptul ca eu arat respect tuturor, ma port frumos cu alte persoane, si daca imi este solicitat ajutorul fac tot ce imi sta in putere sa ajut persoana respectiva.

Unii oameni, putini, ma judeca din cauza trecutului meu "negru" sa zicem asa, dar le-am spus si am sa o mai spun de fiecare data cand imi arunca in fata asa ceva: " Nu toate faptele trecutului meu ma reprezinta! Am fost nevoit sa o fac, asa ca am facut-o, bineinteles fiind gata sa imi asum responsabilitatea pentru faptele mele de fiecare data".

Despre mine, pot spune ca sunt un baiat "de treaba". Imi place sa ajut pe altii la nevoie,(chiar daca rar se intampla sa ma ajute si pe mine), imi place sa vorbesc frumos cu toata lumea, imi place sa arat respect tuturor, in speranta ca lumea, odata si odata imi va face si mie la fel. Sunt sociabil, ambitios, imi place sa imi fixez anumite obiective pe care sa le imdeplinesc cu succes, bineinteles in limita bunului simt, respectand eforturile altor persoane. Nu pot spune ca imi place foarte mult sa "tocesc". Eu sunt de parere ca este cel mai bine sa fiu foarte bun la anumite materii, iar la restul sa am macar o baza. Muzica pe care o ascult, este diferita fata de muzica pe care colegii mei o asculta. Personal eu prefer muzica RAP, in special "Chicano Rap", avand printre preferinte artisti precum: Conejo, Mr Criminal, Capone, Lil rob etc, muzica in care eu ma regasesc. Nu am cum sa ascult manele, daca mie nu imi plac. Nu am de gand sa scimb asta pentru nimeni. Totodata, sportul pe care ador sa il practic(Arte Martiale mixte) este diferit de fotbal(sport preferat de colegii mei) dar eu in asta ma regasesc, asta imi place si nu am de gand sa scimb.

Desi povestea pe care eu o tastez aici, este deja foarte lunga doresc sa mai dau trei exemple in care pur si simplu am fost deranjat de atitudinea colegilor mei si chiar a unor profesori.

1. In clasa a-10-a diriginta, a horatar sa ma aseze in banca cu o fata(pana atunci fiind singurul din clasa care statea singur in banca). Ea, avand note mici la romana,(in jur de 4 -5) ma ruga sa-i dau comentarile mele din care aveam sa dam lucrare. Eu le dadeam bucuros pe ale mele, dar ea le modifica ca sa nu semene intre ele, chiar daca profesoara spunea ca nu are nimic impotriva daca seamana intre ele. Apoi cand ne aducea doamna profesoara lucrarile, eu luam 10 iar ea lua 9. Tot timpul imi reprosa ca sunt prost pentru faptul ca nu sunt in stare sa fac un comentariu pe care sa ia nota 10, iar eu ramaneam cam asa: " -.- ". In fine, am tot trecut cu vederea si asta.

2. Un coleg, care este un fel de " vedeta clasei ", cel mai apreciat de catre majoritatea baietilor si fetelor, imi reprosaza de multe ori ca sunt un "distrus", ca sunt urat pentru ca "nu imi fac freza" si ca am "nasul mare", ca sunt un rahat pentru ca nu este nici o fata care se uita la mine pe cand el se saruta cu foarte multe si eu nu, imi spune ca el peste multi ani o sa aiba o multime de fete pe cae sa le(scuzati limbajul) zgudie, si eu nu. Nu stie ca vorbeste cu un baiat, care din pacate si-a pierdut virginitatea la varsta de 13 ani. In fine am trecut cu vederea si asta...

3. Intr-o zi, la ora de biologie, profesoara ne-a chemat in laboratorul de biologie, laborator in care ne asezam fiecare cum apuca. De data aceea, m-am asezat in prima banca iar deodata se deschide usa, directoarea intra si ne-a spus ca in cate-va minute trebuie sa vina o televiziune sa ne filmeze clasa. Dupa ce a plecat, prima "miscare" pe care a facut-o profesoara a fost sa ma mute in ultima banca si sa aduca un alt coleg in fata. Trist nu? si umilitor totodata. Bineinteles toti au izbucnit in ras. De acea data chiar m-am simtit umilit, si mi-am pierdut o mare parte din increderea in sine vazand ca si profesorii se poarta asa cu mine.

Toata aceasta poveste fiind spusa, imi doresc sa imi cer scuze pentru ca este MULT PREA LUNGA dar am vrut sa ofer cat mai multe informatii despre mine, pentru a primi un raspuns cat mai bun la intrebare. Totodata IMI CER SCUZE pentru greselile de ordin gramatical pe care le-am facut, si imi pare rau ca v-am plictisit cu asa ceva, dar VA ROG FRUMOS daca aveti vointa si timp ajutati-ma cu un sfat.

Daca chiar vreti va dau si o poza cu mine, sa imi ziceti si mie daca chiar am o fata pentru care merit sa suport toate astea! omg laughing

Daca cineva doreste sa discutine cu mine pe mass: stoicam28@yahoo.com

Răspuns Câştigător
| Ianys a răspuns:

Marius... de mult a trecit miezul noptii si sant obosit. De aceea, voi incerca sa fiu cat mai scurt.
In primul rand, am fost placut impresionat de scrisoarea ta, aproape fara cusur, d.p.v. literar.
Detest tinerii, si pe cei mai putin tineri, care pocesc frumoasa limba romana. Probabil, creierul acestora, nu a reusit sa asimileze altceva, decat cateva consoane, pe care le integreaza intr-un mod absolut aiuritor in"rostirile" lor, consuderand, ca asa este "cool".
I-ti voi raspunde in ordinea intrebarilor si exemplelor.
In primul rand, NU! Categorig, nu este normal sa fii marginalizat datorita aspectului fizic.
Sant de acord, cu ceea ce spune Kosminika, exceptand sfatul de a juca teatru.Nu ai nici un motiv, dupa parerea mea, sa te schimbi. Ramai tu insuti. Frumusetea este trecatoare. Frumusetea care nu este acompaniata de o bogatie spirituala, si acea frumesete sufleteasca, este inutila. Este ca o monedda, a carei devalorizare, a inceput imediat dupa emiterea ei. Timpul, poate urati un chip, dar nu un suflet. Ori, asa cum tu te-ai descris, ai un suflet nobil.
Nu ti se raspunde la salut? Ok. Nici o problemam Tu continua sa saluti pe toti cei din jur. Respectul, este o problema de educatie, Respectand pe cei din jur, te respecti pe tine, arati ca esti educat.
Este firesc, sa-ti doresti sa fii apreciat. Dar este umilitor sa cersesti ceea ce meriti, sa ti se recunoasca valoarea.
Asa cum frumesetea si valoarea unui diamant poate fi apreciata doar de un bijutier, tot asa, valoarea umana, poate fi apreciata doar de un om valoros.
Nu cunosc trecutul tau, dar faptul ca ti-l asumi, este deja un lucru remarcabil. Putini oameni au curajul sa faca acest lucru.
Despre preferintele sportive, ca sa spun? Daca ar fi sa fac o remarca rautacioasa, as spune ca fotbalul este "gandit" cu picioarele, in timp ce in artele martiale, ascutimea mintii, puterea de concentrare si prevedere a miscarilor adversarului, ca si viteza de reactie, sant esentiale.
Gestul profesoarei de biologie, incalificabil. Reminiscenta a gandirii tipic comuniste.
Increderea, trebuie sa vina din interiorul tau, din constientizarea propriei valori, si mai putin din aprecierile celor din jur.
Ca o concluzie, ramai asa cum esti. O infarisare are toate sansele sa fie ameliorata prin diverse metode, dar un suflet mic, chinuit de ura, prostie, intoleranta, invidie, va ramane mereu asa.
Hmmm... am promis sa scriu putin, dar sant multe de discutat pe aceasta tema.
I-ti doresc o zi buna.

13 răspunsuri:
| Liviu a răspuns:

Mosule crede'ma eu am patit mai rau
Nu are rost sa scarm acum in ***`u meu de trecut
iti pot spun doar atat de la om la om
Si eu ascult rapp dar romanesc'
Nu renunta la cea ce crezi si in cea ce crezihappy
Daca e nevoie bateihappy
daca nu te respecta de buna voie
Impunele respectulhappy
Cum mi-a zis s mie multa vreme cand eram ca tine
Dar nuuuuu eu eram timid si cuminte a vremea aia
Vorbeam frumos la fel ca si tine
Si uite ce s-a intamplat
Am ajuns la 20 de ani si trec pe langa fosti mei colegi
Ca pe langa niste crucihappy
Eu eram mic de statura
Acuma sunt ditamai animalu Sincer nu mai imi e frica
Crede'ma dale la moaca daca nu stiu sa respectewinking
Tu atata timp cat le dai respect sa primsti respect omule
P.S Scuze pentru limba romana din pacate am doar 10 clasehappy
P.S2 Mam lasat de scoala din cauza acelor copii nu mai suportam cea ce imi faceau
Eram mai marginalizat ca tine
Nu renunta la scoala vei face o mare greseala'
Orcum bataia e o rezolvare
Crede'ma dale sa zaka frate sa vezi cum te respecta
Invata sa spui NU VREAU invata sa spui Mi se rupe P*** si toate cele
Numai fii asa de moale
Aratale ca nu esti un nimeni
De as da timpul inapoi off
Dar nu pothappy
Sper ca tu sa poti invata ceva din trecutul meu

| maryana5 a răspuns:

Ti-am dat add. Sper sa ma lamuresti in cateva privinte.

| Adda_5780 a răspuns:

Okeey. Mi se pare ca ai una din frecventele probleme ale"adolescentilor" si nu inteleg dc iti pasa asa d mult, sincer. Sunt intra 9a, vad tot felul`de persoane care practic doar se dau mari si n`au nimic in suflet sau in creier.Eu cred ca ai ceva in ambele;] si nu merita din cauza anumitor persoane care judeca* da sigur nu cu capu`oh go on* gresit sa iti strici viata sau parerea despre sine. Fii tu insuti. Faptul ca nu te apreciaza cei din colectivul tau e destul de aiurea. Dar ai fi putut sa te transferi la alt liceu. Ai fi putut sa incerci pentru ca nu esti "legat" emotional *cred* de liceul acela. Decat sa iti pierzi cei mai frumosi ani tot chinuindu`te sa vezi ce nu ai...mai bine valorifica ce ai si fa schimbari in viata tathinking stiu si eu. Poate parea greu xD.Si chiar e. Dar in acelasi timp poti sa cunosti persoane care iti apreciaza cunostintele si putin le pasa de cum arati.* si btw. eu nu cred ca poti fi un monstru asa ca relax :]]*. Poate te ajuta ce ti-am spus. Sau poate te incurajeaza. Oricum.succes si ai grijabatting eyelashes. O sa dai de persoanele "potrivite"cand nici nu le cauti.

| ZyReXe a răspuns:

Man n-am ce sa-ti zic treci peste si ciudat ca eu is numa in a 5 a da is un tip super de gasca is "smecher" in sens ca am freza misto ma imbrac numa cu haine super misto nu pulovare si din astea imi iau pancari blugi cu curu pana la genunchi tricouri cu cranii(asa le zic eu) cu tot felul de chesti pe ele fulgere scrisuri ciudate si chiar daca stau Non-stop pe calc am note bune am terminat semestru intai in clasa a 5 a cu 9, 50 si in semestru doi sa termin cu 9, 35

| Eaaa_4667 a răspuns:

Buna! eu cred ca nu aspectul e de vina. ar trebui sa fii mai. fain.cum spun unii baietii " boss". inteleg ca esti un baiat.educat. dar esti prea educat pentru clasa ta. incearca sa te adaptezii.si fa ceva. care sa-i lase masca pe toti. sa fii : vedeta claseii. oricum este. foarte bine sa fii cum esti acum. baietii ca tine. mai greu gasestihappy eu iti spun : schimba`ti viata adica. macar joaca teatru cat esti la scoala. Nu uita: Nu conteaza cum arati. bine. si mie imi plac baietii cu creasta. da am un prieten. pot spune iubit care nu-si face creasta. dar soarta. si plus e mai mic decat mine nu conteaza cum arati ci ce ai in suflet. poti sa intalnesti o super fata daca se potriveste cu tine. nu se uita cum arati ci ce ai in suflet! eu ti-am spus sfatul meu. sper sa fie de folos. funda?

| Marius94_5839 explică:

Ah. Nu am vrut sa las un spatiu asa de mare intre paragrafe. Dar am scris in Word, si am dat copy/paste. Nu credeam ca o sa arate asa. Nu am vrut sad

| Marius94_5839 explică:

Vreau sa va multumesc pentru ca ati citit micul meu text :))

ZyRexe: Hmm... mie imi place sa ma imbrac cat mai normal posibil. Trening, Blugi, Adidasi etc. Pot spune ca incepand din clasa a-7-a cam pana in a-10-a purtam si eu astfel de haile(largi). Datorita anturajului in mare parte. Nike albastrii, Hanorac cu dodgers, blugi cu " curu pana la genunchi " albastri la care puneam o bandana albastra pe partea dreapta. Pot zice ca si acum imi place :)) dar nu...dar apreciez sfatul tau. Ceva de genu: sa ies din normal.

Kosminnika: Ce vrei sa spui prin a face ceva care sa-i lase masca pe toti? Intr-un fel inteleg. Am mai incercat. La invatatura de exemplu am fost singurul care a luat 10 in toate tezele. Numai ca lumea a venit cu texte de genu: " Ce faci toci? bla bla bla. "

La balul primaverii(bal la care am mers) am fost rugat de tipul cu muzica sa fac o reprezentatie de C-walk. La sfarsit, toti ziceau chestii de genu: " Ce ai ba? ai mancat oua stricate? faci ca un retardat " chiar daca un instrucor de dans, m-a rugat sa vin si la casa de cultura sa street dance, deoarece fusese foarte frumos. Cu reprezentatia respectiva l-am lasat masca. El fiind singurul care intelesese ceea ce faceam eu pe acolo.

Ce este C-walk?: http://www.youtube.com/watch?v=VxUyUXRoBoM&feature=channel_video_title ( Nu sunt eu. Este un tip care l-am cunoscut pe net. Primu' video ce mi-a picat in mana) Oricum ai vreo alta sugestie cu privire la ceea ce pot face sa-i las pe toti masca?:D

| Marius94_5839 explică:

Buna. In primul rand, doresc sa multumesc tuturor celor care au citit "mica" mea poveste.

Ianys: Am citit cu mare atentie raspunsul tau, si doresc sa iti multumesc inca o data pentru sfaturile acordate. Chiar imi place modul cum privesti lucrurile. Spusele tale mi-au raspuns la cate-va din intrebarile mele si totodata m-au incurajat. Un lucru nu inteleg, lucru pe care i l-am spus si Cosminei. Ce pot sa fac, sa-i " las masca pe toti "? Vad ca si tu esti de acord cu ea in aceasta privinta, insa eu cred ca as face un lucru rau sa ma cobor la un nivel, atat de jos.

Scara de valori la care colegii mei se raporteaza este total diferita de scara de valori la care eu ma raportez. Spre exemplu, ei cred ca cel mai grozav este cel ce este cel mai "bine facut", cel ce poate sa bea/fumeze cel mai mult, cel ce foloseste cat mai multe injuraturi in limbajul sau, cel ce are cei mai multi bani in buzunar, etc, in timp ce eu sunt de parere ca nu cel ce are o gramada de bani in buzunar( de exemplu) este atat de grozav deoarece acei bani sunt obtinuti de catre patrintii respectivului,(in cazul lor) care au muncit pentru ei, el foloseste cu scopul de a bea/fuma cat mai mult. Personal cred ca este foarte umilitor sa faci asa ceva.Denota o lipsa de respect fata de parinti in primul rand, iar in al 2-lea rand o lipsa de respect fata de sine.

Desigur, ar putea fi usor sa-i "las masca" fluturand bacnote de 1 milion prin clasa, si facand ciste la toti cu bere si fum dar nu imi doresc sa ajung atat de jos pentru a fi acceptat de alte persoane.

Desigur, pot sa il bat pe "cel mai facut" coleg de clasa foarte usor si fara prea mult efort. Probabil ca in maxim 40 de secunde maxilarul sau ar fi rupt, dar violenta nu este o solutie.

Adda: Multumesc pentru compliment. In legatura cu faptul ca ar fi bine sa valorific ceea ce am. Eu de fapt asta fac. Am fost inzstrat de la Dumnezeu(probabil daca nu credeam in Dumnezeu il consideram noroc) cu capacitatea de a invata foarte bine. Imi este foarte usor sa iau note foarte mari, fara sa depun mult efort. Totodata practicand MMA (arte martiale mixte) practic tot asta fac. Am un talent pentru acest sport, fiind capabil de a face lucruri uluitoare, chiar daca APARENT datorita fizicului nu am ce face(sunt un pic mai slabut), dar poate ai dreptate. Mai am si alte calitati pe care poate nu le-am descoperit deci nu le pot valorifica inca. Probabil trebuie sa mai caut.

Liviu: Doresc sa te contrazic. BATAIA, violenta atat verbala cat si fizica nu este O SOLUTIE, cel putin in cazul meu. Am realizat asta, din fericire. Sper doar sa gasesc o solutie in a impune respect fara violenta.

| Marius94_5839 explică:

Da, este o solutie anka. Dar gandeste-te ca violenta nu rezolva o problema. Doar o amana probabil, sau chiar poate sa-i mareasca gravitatea. Si totodata ma bucur ca ti-am adus zambetul pe buze. Dar nu prea inteleg de ce...

| ș53fan a răspuns:

Salut! Whatsapp nu ai? Daca da uite numărul meu 0732422701! Aștept răspuns!,

| IonutskilzZ a răspuns:

Salut, parerea mea sincera este ce esti foarte de treaba. Incearca pur si simplu sa ii ignori, daca ei te jignesc incearca sa le aplici o corectie daca intelgi ce zic laughing oameni ca astia traiesc degeaba. Tu esti un exemplu pentru ei! Nu ii mai asculta te superi degeaba din cauza lorwinking

| EmanuelB a răspuns:

Salut, Marius dragule oarecum si eu eram asa marginalizat in generala. Acum am aproape 20 de ani si cand ma intalnesc cu fostii colegi raman uimiti cat de mult m-am schimbat, fata de ei care au ramasa aceiasi. Stai linistit tu esti linistea dinaintea furtunii..metaforic vorbindhappy. Faptul ca ai un suflet, o educatie si un vocabular extraordinar asta te ridica din start mai sus cu 10 trepte decat ceilanti. Aspectul fizic se schimba foarte mult, spun din propria experienta. O sa te schimbi in timp, usor dar sigur. Si o sa las asa ca o incurajare: " Cei dintai for fi cei din urma si cei din urma for fi cei dintai. Nu uita asta, Dumnezeu o sa faca dreptate si atunci cand vei fi sus si ei jos nu ii uita chiar daca ei si-au batut joc de tine, arata-le ca esti mai bun ca ei in toate lucrurile. Domnul sa te aiba in paza!happy

| PentruCaRoxanaBabenco a răspuns:

Cum ti-ai pierdut virginitatea?