| WeakSide a întrebat:

Mă numesc Robert si am 16 ani. Bun, am mai multe probleme la care nu mai am rezolvare. Deci, m-am mutat la sora mea la oraș, de atunci nu mai ies din casă, stau mereu in pat, la tv sau pe telefon. Nu am chef să ies nici la magazin, nu pot sa mă duc la fotbal tot din acest motiv. Stau si înghit în sec, rar ies la un fotbal, bineînțeles cu persoane cunoscute, nu pot sa mă imprietenesc cu nimeni fiindca nu pot ieși. De ex mi-am facut un prieten prin intermediul surorii mele, dar să ies pe afara nu pot, pur și simplu mă complac in situatia asta. Cand eram la țară mai ieșeam, adică destul de des. Nu gasesc nimic pe gustul meu, cine ar sta cu un ciudat. Dar treabă sta așa, când ies la fotbal vorbesc mult, dar doar în cazul acela, nu știu ce probleme am. Cu mama mă cert, nu prea discutam fiindca nu m-ar intelege. Surorile sunt distante, am 2. M-ati putea ajuta? Fără psiholog/ psihiatru nici acolo nu m-as duce, alte soluții.

Răspuns Câştigător
| LonelyLoner92 a răspuns:

Socializeaza, plimba-te fa sport incearca sa uiti de starea asta si eu am trecut prin depresie, dar mi-am facut prieteni noi si am reusit sa trec peste.

7 răspunsuri:
| Andreeush a răspuns:

Problema ta e că încă nu te-ai adaptat cu mediul de la oraș.
Ar trebui să încerci să îți faci noi prieteni, să ieși prin oraș. Nu sta închis în casă.

| Donsavas a răspuns:

Tu ar trebui sa discuti cu psihologul școlii tale!

| WeakSide explică (pentru Donsavas):

Nu pot sa discut, nu mă ajută, după ce a decedat tata am fost la psihologul școlii și nu m.a ajutat mai deloc.

| Donsavas a răspuns (pentru WeakSide):

Atunci mergi la un psihiatru pentru tineri.

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna!

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam.
Poti primi ajutor specializat in mod gratuit.

Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Telekom, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.116111.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Acum poti primi consiliere gratuita si direct de pe telefonul mobil, descarcand aplicatia noastra http://www.116111.ro/descarca-aplicatia

Asteptam sa te ajutam!

| Kepler a răspuns:

Pai nu cred ca te ajut prea mult (adica deloc) dar sunt cam ca tine. happy Nu vin de la țară si nu ma cert cu mama mea in schimb nu ies deloc din casa si am 16 ani si 2 surori. Deci nu esti singur. happy

| WeakSide explică (pentru Kepler):

Man, trebuie să facem ceva, ai insta? Sau din ce oraș esti