| Ibanez a întrebat:

Ma puteti ajuta la problema: notam A cel mai mic numar natural are suma cifrelor 2012. Cate cifre are numarul A si care este prima cifra a numarului A. Dau funda! mersi mult

Răspuns Câştigător
| MariaEma a răspuns:

Buna, cel mai mic numar trebuie sa aiba cat mai putine cifre, deci alegi numai cifre de noua, asa incat 2012:9=223 rest 5. Ai deci 223 de cifre de 9 si o cifra de 5. Pentru a avea numarul cel mai mic pui prima cifra 5, deci numarul arata asa: 599999...999(de 223 de ori).
Sper ca te-am ajutatwinking

1 răspuns:
| Filipjack a răspuns:

Daca tie problema asta super usoara ti se pare grea, sa te vad la asta:
Un numar M are suma cifrelor 2012. Sa se arata ca M nu este patrat perfect.
P.S. acum chiar...ce era asa de greu sa-l imparti pe 2012 la 9 sa-ti dea 223 rest 5 prin urmare sa obtii 59999...999?
Oricum, o astfel de postare incalca regulile site-ului.