| Mihaelabrunetica a întrebat:

Ma puteti ajuta si pe mine, dar sa nu radeti. Am 13 ani si sunt cu un baiat, dar inainte sa fie cu mine, era cu o colega de a mea de clasa. Colega mea este foarte tupeista si fitoasa, iar cand a aflat ca eu sunt cu el a inceput sa se ia de mine. Eu am incercat sa o evit, dar de fiecare data cand ieseam din clasa, imi spunea ca ma duc sa ma intalnesc cu el. Eu nu vreau sa ma cert cu ea. Eu sunt mai timida si imi este frica sa imi spun opinia. Dar daca ii spun ceva colegei mele, imediat sare cu gura si se ia de mine. Va rog sa imi spuneti ce sa fac, dar chiar nu vreau sa ma cert cu ea, suntem colege si nu este frumos. Va multumesc!

Răspuns Câştigător
| AndreeaSiAndra a răspuns:

Cu asemenea copii nu poti rezolva pasnic o data ce ei cauta mereu scandal.Este clar ca aceasta fata nu a trecut peste si ar trebui sa ii arati ca nu esti chiar asa timida sa te lase in pace. Spune-i asa:Care este problema ta ca fotul tau este acum cu mine? Daca nu ai trecut peste imi pare sincer rau pentru tine dar nu mai incerca sa ma jenezi pentru ca nu vei obtine nimic.Ba chiar demonstrezi cat de disperata esti dupa el.Sugereazai sa treaca peste happy.

2 răspunsuri:
| AlexandraDianca a răspuns:

Eu zic ca ar trebui sa o eviti in continuare. Daca ea continua sau devine si mai rea atunci spuneti opinia! Sa nu iti fie frica! Trebuie sa ai incredere in tine! Nu trebuie sa o injuri sau ceva in genul asta, trebuie sa ii spui ca nu e treaba ei si sa te lase in pace! Atat! Succes!

| Catlyn a răspuns:

Prinde momentul cand ramaneti doar voi doua, si explica-i cum sta treaba.Ca sa-ti invingi teama trebuie sa-ti iei inima-n dinti si sa-ti spui propria opinie. Toti avem dreptul de a ne exprima liber! Si cat despre baiatul respectiv, inca esti mica, poate ea tinea la el si de-asta te tachineaza. In cazul in care erati prietene bune inainte, nu merita sa va certati pentru el. Daca nu, evit-o in continuare, de vezi ca nu te asculta, si continua sa te enerveze! Succes!