| anonim_4396 a întrebat:

Sunt clasa a IX-a si imi place de o fata( ea este din alta clasa de a IX-a).
Problema este ca sunt timid si ma blochez când vreau sa ii spun ceva. Ea vine de obicei la o fata din clasa mea( au fost colege).Am aflat ca ii plac animeurile si am observat ca ii place sa deseneze si ii place rock-ul. Si mie imi place rock-ul, sa desenez doar când ma plictisesc, iar in categoria animeuri sunt praf(am vazut si eu cateva episoade din Naruto laughing) ).
Imi puteti spune cum sa ma apropii mai mult de ea? Nu vreau sa ii spun colegei mele, deoarece ele sunt "cele mai bune prietene" si imi este frica sa nu cumva sa ii spuna ceva aiurea si sa ma faca de ras sau sa aiba o parere proasta despre mine. Eu vreau sa o fac sa ma placa fara vreun ajutor de la colega mea.

2 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Buna!
Incearca sa te imprietenesti cu colega ta, sa stai cu ea prin pauze si asa nu va parea ciudat cand te vei duce la ea la banca si cand va veni aceasta fata si poti sta cu ele cand discuta si te implici si tu.

| immortalfaith a răspuns:

Te duci la ea si ii spui ca e draguta si o placi (ii observi gesturile)
Daca pare interesata atunci e bine, o sa mearga de la sine, daca nu, nu (daca te refuza nu pierzi nimic. daca nu incerci pierzi totul si risti sa o pierzi)
O data ce vorbesti cu ea dispare timiditatea, invata pe de rost niste cuvinte sau tine o foaie in mana pe care ai scris daca "te blochezi"
O alta metoda ar fi sa incepi sa te uiti la anime (chiar merita sa te uiti la unele) si sa i ceri parerea despre un anume anime pe care stii ca ea l a vazut
Dezbateti pe tema aia, ii mai ceri pareri si etc.