| Bellutza02 a întrebat:

Buna Tpu.Ma simt foarte rău în ultima perioada, în fine..de aproximativ un an. Familie, prieteni, scoala..multe merg prost.
De exemplu, la școală..sunt colegi care își bat joc de mine..adică fac glume.că eu nu am viața socială, că sunt că un gândac de bucătărie.iar acum câteva zile, mergeam pe hol cu toți colegii fiindcă veneam din laboratorul de chimie și un băiat din alta clasă mi-a pus mâna pe fund..am vrut sa ii dau
o palma, să arunc in el cu tot ce aveam in mana..caiete,penar, calculator,dar nu am putut,am împietrit.când am intrat în clasă mi am aruncat toate lucrurile pe jos de nervi și mă întrebau colegii ce am,ce s-a întâmplat.dar nu am putut spune. știu că poate nu e așa tragic,dar după m-am dus la baie și am plâns. Ziua următoare,mă plimbam prin curte cu niste colege.și dupa l am văzut că era în spatele meu și dădea cu pietricele in mine, puteți deduce voi unde.
Dor chestiile astea, nu știu dacă e chiar hartuire/bullying dar.mă simt groaznic.Niste sfaturi ar ajuta.Multumesc anticipat.

Răspuns Câştigător
| teosbeos a răspuns:

Buna! scuza ca incep cu o intrebare. dar ma bate curiozitatea. in ce clasa esti?
In fine. Cred ca elevii din clasa ta, din scoala ta, sunt doar imaturi. Te-au vazut mai ca raspunzi si au profitat de asta. Majoritatea copiilor fac glume proaste, ranindu-i pe altii fara asi da seama, sau a constientiza cat de prost te fac sa te simti. In alte caziri sunt doar rautaciosi. Eu una, te sfatuiesc sa continuii gluma. Sa iei efectiv ca si gluma ce zic si sa te distrezi si tu. Nu mai pune la suflet. asta e sigur. Daca vei pune la suflet toate glumele proaste facute de copii imaturi care nu gasesc alt subiect mai grozav, ai sa suferi mult. Sau poti pur si simplu sa-i ignori. Ori sa le spui frumos ca te deramjeaza gluma si-i rogi sa nu mai glumeasca cu asta.
Cat despre baiat, cel mai probabil te gaseste atragatoare, nici el nestiind ce sa faca, a gasit modalitatea asta de ati atrage atentia. copil, nu alt ceva. as face pariu ca nu sunteti mai mari de scoala generala. dar cum baietii sunt destul de imaturi, nu as baga mana in foc. plus ca si tu le iei prea in serios. pe baiat, nu ar trebuie nici sa-l bagi in seama. pana la urma va renunta singur. cand mai face ceva, pur si simplu pleci de acolo.
cat despre partea cu viata sociala, nici ei nu cred ca au prea multa. dar ai incercat vreodata sa mergi sa bei un suc dupa scoala cu o colega sau doua, cu care te intelegi mai bine? daca le dai o sansa si iei glumele ca atare, s-ar putea sa ai o surpriza, cum ca unii din ei sunt chiar de treaba. in fiecare clasa sunt o mare varietate de personalitati. nu trebuie sa te intelegi cu toti. dar ai sa vezi ca unul sau doi tot au aceleasi preocupari ca si tine.

2 răspunsuri:
| twistedfella a răspuns:

S-ar putea sa tina la tine si nu stie sa arate intr-un fel in care ceilalti din jur sa-l hartuiasca pe tema asta, sau nu, testeaza-l.Asa e in ziua de azi cu glumele hai sa ne distram si iese batjocura, nu-ti prea bate capul ca va trece, dar pentru acum gandeste-te ca daca nu iesi in fata blocului, la o inghetata, pe deal, oriunde. Atunci devii mai rigida, inchisa si sistemul,, imunitar'' al emotiilor (nu stiu cum sa zic) este tot mai slab, vei fi ranita de cam orice cuvant ratacit spus la,, vrajeala''.
Asa ca iesi din casa, oriunde nu conteaza, gaseste ceva ce-ti place sa faci, cu cine, descarca vibe-ul asta negativ si cel mai important : Listen to some rock girlwinking bafta.