| Hllkkfx a întrebat:

Mai este putin si am examenul de capacitate... aveți vreo idee ce ar putea pica (argumentare română)?

2 răspunsuri:
| AnoNymOuSS11 a răspuns:

Si eu il dau, dar e random cand se alege adica poate sa ti pice bine sau sa pice fata, mai bine inveti totul si lasi vrajelile, e adevarat ca unele argumentari au sansa mai mare cum ar fi liric epic doar nu o sa ti dea romanul(dar e posibil insa o sansa foarte mica). Cateva tips&tricks ca sa le inveti usor
-invata pe idei, adica daca e o opera epica vei zice clar despre timp spatiu actiune personaje moduri de expunere +chestii specifice anumitor opere epice(basm, balada, etc)
daca e liric
-perspectiva subiectiva
-tema textului si ipostaza eului liric
-mijloace artistice
-versificatie + chestii specifice unei opere(pastel, doina)

| Dary1Alien a răspuns:

De multe ori s-a dat de argumentat ce a fost si la simulare. De exemplu, anul trecut a fost la simulare genul liric, iar la EN tot genul liric (am impresia ca a fost asa 2 ani la rand).
Deci din moment ce la simulari a fost fabula, eu zic ca sunt sanse foarte mare sa pice tot fabula.
Totusi, daca n-ar fi fabula, atunci eu as miza pe speciile genului epic (nu s-a dat de ceva timp).
Inca ceva. Diriga (profesoara de romana) mi-a spus ca in fiecare an este ca subiect de rezerva genul dramatic.
Oricum, ar trebui sa stii toate speciile si genurile bine, cele de la genul epic foarte bine si fabula la perfectie(cel putin asa fac eu).
Bafta!