| penelope25 a întrebat:

Buna TPU.Mai nou nu mai am chef de scoala si de invatat, adica nu ma mai intereseaza, pentru ca nu inteleg unele materii si nu are cine sa ma ajute.La sport iar imi e frica pentru ca pentru mine toata lumea e concurenta.Nu stiu cum sa le fac fata, vreau sa fiu cea mai buna dar... Vom avea ceva selectii si imi e tare frica de unde voi ajunge pentru ca asta conteaza pentru mine, deoarece mai fac cu cine va care se cam lauda si nu vreau sa ma aud ca am ajuns nu stiu unde.Parintii imi arunca ca dc nu invat, ca numa sportu ma intereseaza, iar eu nimic, fac de parca nu mi-ar pasa.Colegele mai nou nu le recunosc nu mai suntem la fel de bune prietene ca inainte.Nu mai pot, nu mai suport, simt ca nu aduc nici un folos, nu am nimic special...nu ma iubesc. Vrea sa fac ceva cu asta dar nu pot.Pls ceva idei.(degeaba ca parca nimic nu ma atinge)dar orice sfat conteaza

4 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Sa ai mai mult curaj si tregere de carte macar sa treci clasa sau sa termini liceul.

| yourfriend111 a răspuns:

Asta e foarte dificil ma gandesc ca ar fi fost ok sa spui si varsta.
Mi se pare ciudat un lucru "Mai nou nu mai am chef de scoala" ai avut tragere de inima inainte. e ciudat cum poti trece de la tragerea de inima pentru carte la "idealul tau in viata" anume sportul nu cred ca din sport poti face ceva in viata. din ce ai spus m-ai sus ai nevoie de putina maturitate. Nu ar trebui sa iti pese ce spun colegii alaturi de care nu vei mai fi alaturi decat (nu stiu ce clasa esti asa ca voi presupune ca esti a 7-a) 2 ani inclusiv acesta asa ca ar trebui sa nu te interesez stai alaturi de cei care chi-ar ti-au dovedit ca sunt alaturi de tine (prieteni adevarati).

| S1mplu a răspuns:

Penelope iti inteleg situatia,uneori nici eu nu sunt mai breaz,sincer de cate ori nu aveam chef de scoala ma plimbam prin oras si nah nu prea imi pasa de absente da nici ca ma omor sa invat pentru scoala de abia deschid caietul zaulaughing Un sfat ar fi sa nu te lasi de scoala oricat de greu ti se pare pentru ca viata se duce fara sa stii,ai o viata de trait profita de eawinking si cu concurenta de la sport,nu trebuie sa te lauzi ca altele sau sa te faci fitoasa ca astea care se dau mari ca nu stiu ce ca nu stiu cum, tu arata-le ca poti fara frica, curaj ca nu te bate nimeni.Parintii intr-un fel au dreptate da acum nu sunt eu in stare ce sa faci sau nu,parintii mereu vor binele copilului lor chiar daca nu vezi asta, ei vor sa te ajute, incearca deschide si u caietu prefate ca inveti no sa te mai certe:p si le zici o ora 2 invat apoi la calculator sau afara sau unde vrei tu,poti sa te prefaci asta elaughing. Eu de exemplu cand n-am chef de invatat iau caietu ma pun in pat si ma ia gandu in alta parte timpu trece si nimeni nu imi reproseaza nimic. Si vorba cu selectiile nu-ti fa griji daca te crezi in stare si esti buna nu te da la o parte din contra:p Si prietenele tale,adica nah presupusele prietene eu cred ca nu sunt pe masura cu tine incat sa stea cot la cot,ele sunt mai prejos de tine,chiar daca isi dau aere,lasale in pace cu timpu o sa veziwinking nimic nu se rezolva peste noapte si ca te-ai plictisit de scoala, cine nulaughing dar trebuie continuata ca fara ea ajungem ca un caine de cauta prin gunoaie crede-ma viata poate fi dura uneori, deci nu calca stramb. Am avut o colega ak ceva timp de un an incoace de cand am terminat clasa 10 ea nu mai dadea pe la scoala nu nimic,are prieten si vrea sa se mute cu el in spania nu stiu pe unde, parintii nu au ce sa-i mai faca[asa vrei sa ajungi si tu?, puneti intrebarea asta:p]nu-i mai pasa de nimic. Cand simti ca nu mai ai putere spune-ti in gand "pot s-o fac" sper ca te-am ajutathappy.

April
| April a răspuns:

Marturisirea cea mai importanta in mesajul tau,cea in jurul careia se invart toate celelalte este :"nu ma mai iubesc".Din motive pe care nu ni le spui ai ajungs sa nu te mai pretuiesti pe tine insati,sa nu iti mai recunosti valoarea care sigur exista ca in fiecare om, sa simti, din pricini nestiute, ca te-ai dezamagit pe tine insati.Toate necazurile, toate descurajarile, toate nemultumirile tale isi au sursa intr-o pretuire de sine scazuta.Nu ceilalti sunt problema; problema esti tu insati.Ti-as sugera sa te prinvesti cu atentie,sa-ti constientizezi si evaluezi calitatile pe care sigur le ai,fiindca orice om oricat de defavorizat ar parea,tot le are,si sa -ti recapeti increderea; in tine insati, in capacitatea de a reusi.Neintelegerea anumitor materii poate fi rezolvata fie apeland la ajutorul cuiva mai competent-si sa stii ca orice profesor nu va refuza rugaminea unui elev de a i se lamuri un lucru,fie mobilizandu-ti mai intens propria capacitate si facand un efort de a intelege; la sport nu trebuie sa fii neaparat prima pentru a fi buna sau macar acceptabila,asa incat nu vad de ce iti este frica.Iar temeiul tuturor realizarilor tale viitoare este increderea in sine. Spune-ti ca vei reusi,spune-ti ca esti capabila sa fii cea mai buna desi si sa fii doar buna e meritoriu- si vei redobandi controlul asupra proprie-ti vieti. Poate nu vei fi nici cel de pe primul loc,nici cel de pe ultimul,dar vei fi tu insati:repet ce am spus si altora aflati intr-un impas ca cel marturisit de tine:""nimeni nu e superior, nimeni nu e inferior, fiecare e unic".Ai incredere.In tine insati, in primul rand.Numai bine.