| Anonima975 a întrebat:

Merg în Ungaria pentru prima data și nu știu maghiara, nici eu și nici familia. Cei care ați fost și nu știți maghiara, cum v-ați descurcat?

4 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Ca in orice tara in care nu vorbesti limba... In engleza

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

În zonele turistice de lângă graniță cu România se vorbește românește. În celelalte zone turistice vă puteți descurca cu engleza.

| Anonima975 explică (pentru sadrian46):

Mulțumesc. Credeam ca nu se prea vorbește engleza în Ungaria, de asta îmi era frica

| sadrian46 a răspuns (pentru Anonima975):

La hotel și restaurant, hotel, muzeu, magazine, se vorbește. Ei nu sunt ca noi o țară plină de resurse. Nici munți nici mare nu au ca noi. Nici orașe medievale ca Italia sau Spania. Dar au învățat că trebuie să supraviețuiască. Au accesat fonduri europene și au modernizat turismul balnear, culinar, au zeci de festivaluri, care le aduc anual milioane de turiști, din toată lumea, nu ca la noi. Astfel în turism este obligator să aibă pe cineva care știe și engleză.