| AntoniaOrman a întrebat:

Nu am prieteni deloc si nu stiu ce sa fac! Incerc sa ma apropii de colegii de la scoala dar ei ma resping. Ce sa fac?

6 răspunsuri:
| Baton a răspuns:

Oare de ce te resping? sunt altii mai interesanti ca tine? esti tocilara?
Daca esti tocialara se vor apropia ei de tine cand vor avea nevoie de tine.
Dar crede-ma ca decat prieteni falsi mai bine fara

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna,

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam sa-ti fie mai bine.
Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Romtelecom si Cosmote, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

^^ Hei. Daca esti ca mine nu o sa te ajute foarte mult sfaturi de genul : fii mai prietenoasa, fii mai sociabila...etc. Vrei sa stii cum. Cauta persoane cu care crezi ca ai putea vorbi, sau pe care le simpatizezi. De obicei totul incepe de la lucruri mici, si relatiile de prietenie necesita timp. Daca ceva nu iti place la tine incearca sa schimbi, nu trebuie sa sa-i multumesti pe toti si nu vei putea. Stiu ca am cam deviat...dar vreau sa te ajut ^_^. Uite mailul meu : tanya_sylvya

| OaiaNinjalău a răspuns:

Incearca sa te imprietenesti cu colegii tai din alte clase!
fi mereu sociabil/a!

| Ely3434 a răspuns:

Hey happy Vezi ce ai in comun cu unele persoane, stai cu cele care re intelegi bine. Imprieteneste-te cu colegii pentru ca vei sta cu ei pana in clasa a 8-a sau a 12-a ( daca esti mai mare ). Ca sa iti faci prieteni care ai multe in comun vorbeste ori pe facebook ori fata in fata ce chestii va plac si vezi ce glume faci, ca sa devii mai apropiata de acea persoana. Incearca sa fii cat mai amabila. Poate ai pe langa tine persoane foarye fitoase, si tu esti diferita si nu te poti intelege cu ele. Dar nici sa fii ca un vecin de-al meu, invata bine e tocilar, si eu invat bine, dar dunt de gasca, fac glume bune... El face glume de rade singur la ele, nu am nimic personal cu el dae nu prea am ce sa vorbesc cu el, dar ne intalnim cand iesim mai multi ca stam aproape unii de altii. Deci incearca sa fii amuzanta, mai putin ciudata ( nu zic ca esti, nu te cunosc), ai grija cu ce te imbraci :X fundita?

| nojukebx a răspuns:

Buna Antonia, sunt in aceeasi situatie asemanatoare ca a ta. Am tot sperat ca imo voi gasi prieteni la liceu insa nimic.
iti pot da sfaturi si daca vrei sa vorbim mai mult da-mi Facebook-ul tau sa vorbim despre această problema.