| maximovidiu a întrebat:

cred ca am o problema cu sociealizarea de ceva timp
De cand am ajuns la liceu... am cunoscut colegi noi. dar 50% sunt colegii pe care i-am avut si in clasele 5-8 dar asta nu e asa important
Inportant este ca eu nu mai stiu sa comunic cu ei m-am facut de ceva vreme un tip foarte (molau) si foarte timid. Poate are vreo legatura si aspectul meu fizic pentru ca din vara am slabit foarte mult( chiar daca ma indop in fiecare zii cu mezeluri si mancare bogata) ma simt foarte incoltit de toti
La scoala stau doar pur si simplu in banca si nu vorbesc cu nimeni deci de la 8 pana la ora 14 eu nu fac nimic altceva parca ma lipeste cineva de scaun si imi pune scoci la gura straight face
Stau tot timpul singur si retras pentru ca parca mi-a disparut vocabularul... cand vine un smecher din asta la mine si imi zice ( ce faci ba? ) eu habar nu am ce sa raspund parca imi taie cineva limba prieteni am avut acum nu prea mai am...
Dar. am cunostinte din bloc am 2 verisoare si cativa prieteni de familie care sunt in aceeasi scoala si de asemenea si ei ma ignora. pentru ca. eu de obicei sunt un tip glumesc si ii fac pe toti sa radadar in sensul meu si poate de asta ei ma resping ca eu nu am aceleasi subiecte ca ale lor Bine resping e prea exagerat pentru ca ma bag in vorba cu ei ( cu cunostintele cele din bloc) dar. in colectiv in clasa eu nu deschid gura deloc. si daca as mai intra in vorba acum nu mai am tupeu. pentru ca daca intru in vorba o sa fiu interpretat gresit cum ca. ( te-ai trezit ba? bitangule) si multe ironii de genul asta...
Eu nu eram asa eu eram un tip foarte infigaret. si cu tupeu dar de la o vreme m-am schimbat radical. chiar astazicand am scapat de la ore...vine unu si ma mazgaleste cu carioca pe toata. fata si unii zic ca dc nu am mers la el sa-i dau doua peste cap. pai sincer nu am avut timp ca buzul tocmai venise si nici nu prea vroiam sa dau in el pentru ca stiti voi daca te iei de unu vin 100

2 răspunsuri:
| alabalaportocalala a răspuns:

Frate, nu-i asa de greu sa socializezi, iti trebuie doar o persoana cu care sa vb putin, dupa aceea ceilalti o sa inceapa sa te bage in grupul lor.Nu ai nevoie de curaj, de ex poti vb cu cineva mai destept despre o anumita tema sau ca nu ai inteles o prostie pe la o materie la care el e bun... trebuie sa incepi de jos si ai sa incepi usor sa fi bagat in seama.Inca ceva, nu te mai minti cu **** gen" venea masina si nu aveam timp" sau alte prosti de genul. Data viitoare cand patesti asa, impinge-l sau da-i una in umar sau asa ceva, nu te enerva pentru ca asa or sa rada toti de tine, controleazate si incearca sa scapi printr-o glumawinking
Mult noroc.

| yosara a răspuns:

Buna.da intr-adevar ai o problema cu socializarea.laughing Habar n-am ce sa zic practic ar trebui sa vorbesti cu cineva (psiholog) asta nu inseamna ca esti bolnav rolling on the floor) dar ca e o schimbare prea radicala, si nu o sa vina nimeni la tine sa-ti ofere un ajutor, daca tu nu il ceri. Eventual nu ceri nimica si incerci treptat sa redevii acea persoana plina de viata si glumeata.Nu te gandii la ceilalti din jur (cum vor reactiona cand tu vei zice ceva, sau ce glume ironice vor face) practic tu ai zis-o: "prieteni am avut, acum nu prea mai am". Nu e de vina aspectul sau altceva. Pur si simplu te-ai schimbat, si e ceva normal. Treptat, vei vedea cine ti-e prieten si cine nu. Gandeste-te cum ai fi reactionat daca inaintea schimbarii acesteia, te-ar fi mazgalit cineva cu carioca..cu tot cu autobuz, cu toti aia 100. Uite. odata cu schimbarea ta, ai vazut si tu, ai ramas fara prieteni. Si incepi sa te gandesti la avantajele celor care au "100".Oricum e mai bine sa ai 1 si adevarat decat 100 si falsi. Ei profita de slabiciunea ta. Tu trebuie sa intrii in jocul lor, dar in favoarea ta si a prietenilor tai, si sa vezi slabiciunile lor (cand cineva mai face asta, nu mergi la el si il bati, incearca sa nu le mai faci pe plac stand ca molau "razi" daca e cazul...si asta fara a parea pampalau (ca razi de tine)). Daca stii cum sa faci pe cei din jurul tau sa se simta bine, esti tare, iar daca nu profiti de asta pentru a te ajuta pe tine si nu regasesti acel tupeu, practic, pe persoana fizica, esti bleg. Iti trebuie doar increderea in tine...stiu. Usor de zis greu de facut. Succes pe mai departe si nu te lasa calcat in picioare de niste persoane care nu merita nici sa-ti arzi caloriile vorbind cu ele -_- sau invers ^.^. Pa. Si sa ai grija de tinewinking.