| anonim_4396 a întrebat:

happy Nu mai este mult pana la testul de bilngv. Am nevoie de cateva sfaturi pentru ca sincer imi este frica de proba orala... Cei in cunostiinta de cauza imi puteti spune cum a decurs proba la voi? Ce ar trebui sa mai repet ca sa ma descurc? Multumesc anticipat.

2 răspunsuri:
| thegatekeeper a răspuns:

Nu cred ca ai de ce sa-ti faci griji. Personal, mi s-a parut foarte simplu, in special proba orala.
Va trebui sa alegi un bilet, ai cam jumatate de ora la dispozitie sa lucrezi, apoi mergi in prima banca, in fata comisiei de profesori si citesti textul care ti-a picat si rezolvarea cerintelor, incercand, pe cat posibil, sa nu te uiti prea des pe foaie, insa nu e nicio problema daca mai si citesti ce ai scris. Apoi, iti vor mai pune ei niste intrebari "on the spot", la care va trebui sa raspunzi pe moment, de preferat nu doar cu "da" sau "nu", ci putin mai elaborat. Totul nu dureaza mai mult de 5 minute, exceptand acea jumatate de ora in care trebuie sa rezolvi cerintele.

| cristy1993 a răspuns:

Hei bun, eu am fost in generatia de anul trecut si pot sa iti dau cateva sfaturi!
De repetat trebuie sa repeti totul deoarece nu stii ce iti va pica la testul bilingv! Insa cel mai important nu te stresa si nu te emotiona, daca vei avea o attitudine pozitiva si nu vei fi stresata te vei descurca foarte bine "cu conditia sa fii invatat"! Deci fara emotii... Succeswinking