| izsz a întrebat:

Nu stiu ce sa fac deci va rog sa ma ajutati! Am o relatie cu prietenul meu de 1 an si dar am fost despartiti vreo 3 luni, apoi s-a intors la mine. Acum avem 4 luni, dar nu avem o relatie asa normala fiindca el invata mereu si are grija si de fratele lui si de casa si se intalneste cu mine cand mai poate. Eu am spus ca il inteleg si am continuat asa, acum de la un timp, ii spuneam ca am si eu nevoie sa afectiune, de el si a spus ca nu imi poate oferi asta acum, ne-am certat, a spus ca ma iubeste si nu vrea sa sufar si sa astept dupa el sa invete si apoi sa iesim fiindca eu nu ies decat cu el ca nu prea am prieteni si a spus ca se simte ca o bariera pentru mine, ca trebuie sa ies sa socializez si cand ies cu el o sa ies. Acum eu am spus ca am si nevoie de el putin si a spus ca acum nu imi poate oferi mult si eu l-am inteles. Acum a spus ca nu mai poate continua asa, ca se cearta cu mine pe tema asta cam mereu si nu imi mai poate oferi o relatie, mai bine o numim prietenie, iesim, vorbim tot asa dar sa fie o "relatie" fara obligatii, adica fara ochi scosi sau cu "tie nu iti pasa". A zis ca ma iubeste si ca pe el il doare cand stie ca nu mai sunt a lui, dar se gandeste la viitor ca sa dea la medicina a 2-a oara e ultima lui sansa si cand se cearta cu mine nu ii mai sta capul la invatat. Acum vorbim cam doar seara, de fapt de 2 zile si l-am cautat eu aseara. Eu il iubesc foarte mult dar trebuie sa ma inteleaga si pe mine la fel cum il inteleg si eu pe el, nu stiu ce sa fac, nu vreau doar o relatie doar asa fiindca il iubesc si vreau sa ii spun asta dar imi spune ca o relatie normala nu imi poate oferi acum. Plang si plang si il iubesc mult si cred ca si el la mine si a zis ca nu stie cum sa faca sa fie bine. Va rog ajutati-ma sad

2 răspunsuri:
| R0R0 a răspuns:

Ofera-i timpul de care are nevoie.
Daca te iubeste cu adevarat, se va intoarce la tine.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Acceptă ce ți-a propus pentru moment, te iubește, îl iubești, totul va fi ok. Trebuie să îi fii alături la bine și la greu, bine... nu poți să îi fii alături, dar măcar îl poți înțelege.
Poți trăi și fără afecțiune, este greu, după ce trec astfel de momente dificile, o să revină totul la normal.
Cred că ești dependentă puțin de el, având în vedere că nu ai o viață foarte socială. Gândește-te la el, că are nevoie de suport moral, să știe că ești cu el, are dreptate, nu se poate concentra la învățat dacă tot îi reproșezi acest aspect, te iubește și îl deranjează, deci îl distrage de la ceea ce face.
Fii mai înțelegătoare și oferă-i timpul de care are nevoie.