Întrebare recomandată | anonim_4396 a întrebat:

Nu mai stiu ce sa fac, stau cu mama si cu tatal virtreg care mereu bea. Inainte sa scriu aceasta intrebare am terminat cearta cu el care a inceput-o dintr-un motiv chiar prostesc.
Deci nu mai suport mereu cand se imbata are ceva cu mine, si acum tremur de nervi, am 16 ani ce pot face eu?
Nu pot pleca deocamdata de acasa, nu pot merge la tatal adevarat(nu intrebati de el poveste lunga), mama nu poate face nimic desi am stat de vorba cu ea serios.
De ce mi l-a adus Dumnezeu pe asta in cale nu stiu, mereu am fost un om bun, mereu mi-am ascultat prietenii si am fost alaturi de ei la necazuri, niciodata nu am facut rau cuiva, chiar daca alti mi-au facut rau mie eu intorceam de fiecare data si celalalt obraz, nu beau, nu fumez, ma tin de scoala si fac sport.
Multumesc Doamne, sunt bun si asta mi-e rasplata, foarte frumos!
Cum sa il mai suport pe tatal vitreg, nu se poate macar odata cand vine beat sa se culce, nooo el trebuie sa faca scandal sau sa tranteasca ceva sa se simta bine. Deja mi-e sila cand vad un om beat sau cand simt miros de bautura, Cum sa il mai suport? Deja incepe sa vina beat din ce in ce mai des, din partea mea sa bea pana crapa nu-mi pasa dar de ceea ce m-am saturat eu este scandalul, nu e betie fara sa faca scandal.
Puneti-va in situatia mea. Voi ce ati face, cum ati rezista, cum ati face fata?

11 răspunsuri:
caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy
e trist sa citesc si sa constat ca multi tineri au de suferit uneori voit din cauza mamelor...mama ta chiar nu vede aceasta situatie? te bate tatal vitreg? de ce nu vorbesti cu mama ta cand sunteti singuri si ii explici situatia? bunici nu ai? o solutie nu ar fi sa vorbesti cu tatal tau natural? explica-i mamei tale ca esti un tanar care are o scoala de urmat si un viitor de cladit, iar in situatie creata de tatal vitreg, nu se poate, cauta sa il eviti cat poti de mult cand vine in stare de ebrietate, hotaraste-i mamei tale sa ia atitudine pana nu vei claca.e singurul care aduce venit in casa? ca altfel nu imi explic de ce indura toate astea mama ta...frati mai ai? te rog sa revii cu ceva detalii.
O zi frumoasa sa aihappy

| MarianWLF a răspuns (pentru caramela):

Nu, tatal vitreg nu ma bate, cu mama am vorbit de nenumarete ori dar nici o rezolvare, singurii bunici care ii am sunt la tara prea departe sa ma mut acolo nu as avea cum sa imi continui scoala, mai am o surioara de 2 ani pe care mereu cand vine beat o sperie asta ma enerveaza la culme, iar pe tatal vitreg mereu incerc sa il evil dar vine beat si el vine in camera la mine nu ma duc eu sa stau langa el.

| caramela a răspuns (pentru MarianWLF):

Daca incerci sa inchizi usa, e violent? cred ca ar trebui sa se hotarasca mami tau sa ii puns in vedere, daca nu ii atragi atentia amenintand cu autoritatile... poate poate se linisteste/se sperie..de cand e cu voit tatal vitreg? asa a fost mereu?

| MarianWLF a răspuns (pentru caramela):

A fost o persoana falsa! Prima oara cand am mers sa il cunosc am mers la un restaurant, dupa ce am mancat am comandat suc si el o bere, asa teatru a jucat atunci nu a baut berea aia toata zicea ca el nici o bere intreaga nu poate sa bea, si acum bea cu bidoanele.
A pacalit-o pe mama.

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna, ֆasυқε,

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam sa-ti fie mai bine.
Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Romtelecom si Cosmote, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Presupun ca e foarte nasol pentru tine dar nu ai ce sa faci! Mai bine ai vorbi cu mama ta..nu stiu ce sa zic.

| NoNameexd a răspuns:

Nu te mai stresa in legatura cu asta,ca-ti faci rau tot tie. vorba aia"Cand esti prost si viata-i grea" sa nu crezi ca m-am referit la tine cu citatul acelasi, insa ce vreau sa zic este sa porti inca o discutie serioasa cu mama ta, apoi daca vezi ca nu se poate face nimic, si nu se schimba nimic, ia legatura cu rudele tale si du-te sa traiesti o viata mai buna..Sunt fel si fel de cazuri, nu-ti face griji, nu dispera, ca pentru toate se gaseste o solutie happy

| Caddy1609 a răspuns:

Pai daca maica-ta tine la voi (la tine) face ceva in legatura cu asta..acum depinde si cine aduce banii in casa ..si daca stii ce ai acasa incearca sa nu stai prea des acasa (nu ma refer sa fugi) doar petrece ti timpul mai mult in afara locuintei..astfel de lucruri oricum se rezolva in interior(rufele nu se spala-n public) si pana la urma nu trebuie sa fi o persoana rea sa ai parte de rele..sti cum e vorba fiecare isi duce crucea in spate.

| Kenzorel112 a răspuns:

Pentru inceput sa stii ca imi pare rau de situatia ta chiar imi pare rau. Chiar ieri am raspuns tot la o intrebare asemanatoare, o fata de 12 ani trece prin ce treci si u si iti voi da pe aproape acelasi raspuns care i l-am dat si ei.Incearca sa porti o discutie cu tatal tau ca de la barbat la barbat sa ii spui ce simti tu cand vezi cum se comporta si spune-i ca are un rol important in viata ta deoarece u vei lua multe de la el. Spune-i ca tu inveti de la el si vrei sa inveti ce e bine nu ce e rau si spune-i tot ce ai tu pe suflet vorbind intre 4 ochi amandoi neffind sub influenta alcolului. Iti urez succes si sincere pareri de rau.

| Denny_Denisa_1994 a răspuns:

Saracu copil...

| xXSore a răspuns:

De ce nu il da afara din casa? ..ai putea macar sa ii spui mamei tale ca numai rezisti.
Succes incontinuare si sa ai grija dee tine.