| anonim_4396 a întrebat:

Buna TPU! Nu știu cum să încep dar efectiv nu o mai suport pe maică-mea...parca a înebunit in ultimul timp.De la orice greșeală minora înjură in ultimul hal și ajunge la alte discuții fara sens. Exagereaza in orice.Sunt a 8-a și mai am puțin până la examen și i-am zis sa mă lase în vacanta asta sa lucrez deoarece după voi fi ocupată cu școală și nu prea o sa am timp.S-a enervat și a început să înjure spunând că eu dau vina pe ea că nu mă lăsa să învăț.A zis sa o ajut la curățenie toată săptămâna.Mi-e frică de examen și când vreau sa mă pun să învăț mă ceartă că cică eu stau pe telefon,nu învăț.Sta nervoasă pe mine toată ziua,mă înjură fara motiv, mă judecă mai rău ca dușmanii nici nu zici că e maică-mea.Pe lângă asta nu mă lasă să vorbesc cu nimeni, mă controlează pe toate aplicațiile sa vadă dacă vorbesc cu cineva și ce vorbesc și nu pot sa am prieteni.Nici cu tata nu prea mă lasă să vorbesc.Se uita mereu ce teme am pe classroom,la ce scrie doamna pe WhatsApp deci la orice,nu pot respira de ea.Dar partea urâtă e ca nu mă lasa nici un pic sa lucrez la matematica și la română.Imi zice mereu "mai ai timp" pai ce timp sa mai am, mai e o lună și ceva.Nu mă suporta să mă vadă pe telefon,nu vorbesc cu nimeni, mă mai jucam câteodată seara o ora pe el și atunci făcea urât că în loc să pun burta pe carte stau pe telefon.Nici eu nu o înțeleg,e nebuna, nu știu ce are

Răspuns Câştigător
| rosessunflowersandlillies a răspuns:

Incearca sa inveti in timpul liber. Cand nu e ea acasa sau poate chiar in timpul orelor mai inutine, unde nu faci mare lucru. Poti sa ii mai spui inca o data ca ai examen si daca iarasi nu te intelege inveti pe ascuns si gata. Nu e normal ce face, exagereaza uneori. E adevarat, mai ai doua luni, mai ai timp, insa asta nu inseamna sa lasi pe ultima zi. Incearca sa ii explici ca vrei o nota mare, nu sa iei 2. Si ii poti zice ca nu te lasa sa inveti, ca la urma urmei asta e adevarul. Oricum, felicitari fiindca esti constiincios / constiincioasa si mult succes in vara!