| Idontcare69 a întrebat:

Nu stiu cum sa zic, dar imi e frică sa fiu fericită, sa traiesc emotiile la maxim sau sa iubesc prea intens. Imi e teamă ca la un moment dat voi fi iar tristă, că persoana pe care o iubesc mă va trăda. Prefer sa stau la distanță dar uneori simt nevoia să ma implic mai mult sentimental, doar ca am o frică maximă. Ce pot sa fac? sad

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| B3HappyN0Worry a răspuns:

Bună. Trebuie să treci prin detule și să fii prea sufletistă ca să ajungi așa, dar sincer, te înțeleg, sunt exact ca tine.
În primul rând, încearcă să nu mai crezi că dacă câteva persoane te-au făcut să suferi, toate persoanele pe care le vei întâlni în viitor vor face la fel. Nu. Sunt sute de persoane exact ca tine, care nu ar răni pe nimeni și care pun mult suflet, continuă căutarea și într-un final vei găsi și persoana potrivită. Adică serios, e IMPOSIBIL ca pe tot parcursul vieții să dai doar de persoane care nu vor altceva decât să-ți facă rău. Draga mea, lumea asta e rea. De aceea o urăsc eu, dar din păcate noi ceilalți nu suntem în stare să schimbăm nimic, fiecare e liber să aleagă să fie cum vrea. Și mereu trebuie să ai grijă să cunoști bine un om înainte de a începe să-ți pese, sau cel puțin de a-i arăta că îți pasă. Ceea ce faci tu e bine, rămâi distantă, și doar stai o vreme și observă persoana, încearcă s-o cunoști, să-ți dai seama ce caută, ce intenții are. Să iubești intens nu e bine decât dacă și partenerul tău face la fel și își dă cu adevărat interesul pentru relație și ca să fii bine.
Eu nu credeam în destin, nu credeam c-o să pot fi fericită vreodată și că o persoană care să schimbe totul în bine mi-e pregătită. Dar, m-am înșelat amarnic. happy Să știi că fiecăruia ne e pregătit într-un final ceea ce merităm, dar înainte de asta trebuie să mai și cădem ca să învățăm să ne ridicăm și să ne maturizăm, să învățăm din propriile greșeli. happy
Uite spre exemplu, să spunem că treci prin multe relații eșuate care te fac să-ți dispară speranța că vei da vreodată de cine trebuie. Dar când dai de persoana pe care o așteptai, îți dai seama că toate acele relații eșuate s-au întâmplat doar pentru a învăța cum să întreții corect relația care chiar va merita. tongue
Ține minte că totul se întâmplă cu un scop și nu înceta niciodată din a spera. happy Have a nice day!

9 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Singura garantie in viata este moartea, de aia suntem cu toti siguri in rest nu poti fi sigur de nimic, te inteleg, stiu cum e, nici eu numai am incredere

| Idontcare69 explică (pentru RAY):

Off, da, asa este sad

| OldSoul a răspuns:

Incep sa cred ca toate-s ca tine.

| Idontcare69 explică (pentru OldSoul):

Ceva de genul laughing adică depinde si prin ce a trecut persoana respectiva. Eu una nu am intentii rele, doar că încerc să mă protejez cat si cum pot. Rar îmi câștigă cineva increderea, dar dacă tu ești capabil să i-o câștigi persoanei de care esti atras, e foarte bine, succes! happy

| OldSoul a răspuns (pentru Idontcare69):

laughing Pai tocmai, fie sunt persoane ca tine, care au o retinere (normala as putea spune) in a avea incredere in persoane, fie sunt persoane care merg "orbeste" ajung ranite, si intr-un final, ajung mai rau ca tine laughing

| Idontcare69 explică (pentru OldSoul):

laughing bine spus

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cum ai facut GIF-ul sa se vada corect?
Ce sa faci? Stai asa, esti protejat(a) si nu vei avea nici-odata depresie. Ce zici tu e realist.

| Idontcare69 explică (pentru anonim_4396):

E luat de pe Tumblr, acum multi ani si doar l-am pus la profil. Si am avut depresii, chiar daca am procedat asa, pentru ca simteam ca sunt singură tot timpul.

| Neorxnawang a răspuns:

Viata se rezuma la simplitate, nu iti mai complica viata aiurea, totul vine de la sine.