| Anonim8789 a întrebat:

Bună TPU nu știu sigur dacă își afla rosul rugămintea asta aici dar pot sa încerc. Am o mica rugăminte as vrea sa ma apuc de sala și as avea nevoie de un program cu exerciții, iar pentru ca nu ma pricep deloc ma gândeam sa întreb dacă ma poate ajuta cineva cu un program de exerciții pentru un începător de 15 ani.

3 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Mergi la o sala si vorbeste cu un instructor specializat in asa ceva.

| Simpatic a răspuns:

Faptul ca nu stii sa executi corect exercitiile actual ma face sa te sfatuiesc sa iei legatura cu un antrenor/instructor de la sala la care doresti sa te inscrii! afla inainte de la acel antrenor daca face si sedinte cu grupul adica nu doar cu tine personal, si sunteti eu stiu 2-3-10 persoane in grup ca si incepatori, este mai bine decat sa faci tu de capul tau!
de ce? necunoasterea efectuarii exercitiilor corect, poate duce la accidentari si nu este nevoie doar de greutati mari cum folosesc powerlifterii ca sa te accidentezi!
Daca nu gasesti instructor care face cu grupul, poti face si 1 luna de zile personalizat tu si acel antrenor, insa costa ceva banuti fata de cat ar costa cu grupul, insa merita pentru ca el te va invata timp de 1 luna de zile un program de antrenament, cum sa executi corect toate miscarile, si iti poate chiar recomanda si un program nutritional daca are cunostinte complexe despre acest lucru!
Faptul ca sunt useri aici care iti pot da fara proble un program de antrenament, pe tine ca si incepator nu stiu cat de mult te va ajuta, vezi mai sus de ce!

| dullcat a răspuns:

Buna.Sala e recomandata incepand cu 16 ani.