| 愛日本 a întrebat:

O sa incep in curand facultatea, anul I si o sa stau la camin. Imi este foarte groaza intrucat eu sunt o persoana mai retrasa, foarte linistita deoarece sunt si putin mai diferita. Nu imi plac cluburile in niciun fel, nu sunt foarte sociabila dar nici cea mai asociabilalaughing ideea este ca daca eu nu suport o persoana o sa se vada pe fata mea, nu stiu ce o sa fac si cum o sa ma adaptez daca o sa am colege puturoase sau foarte petrecarete. Cum este la camin in general, si cum sunt acele "petreceri" din camin?
Daca unele nu intretin cuatenia sau fac alte lucruri deranjante, cum ar trebui sa procedez?
Si cum pot fi putin mai sociabila, eu nici nu vorbesc prea mult.

11 răspunsuri:
| Bondarel99 a răspuns:

Nu trebuie nici sa fii foarte deschisă, enervanta, vorbăreață dar nici foarte retrasa, antisociala, inabordabila. Sa arați ca ai bun simt și asta e de ajuns.

| Violleta2022 a răspuns:

Dui ii pasa cum sunt petrecerile din camin sau cluburile? Atata vreme cat nu te teneteaza si nu ai de gand sa mergi, de ce te preocupa ceva ce nu vei face niciodata?
Nu crezi ca-ti creezi probleme singura?
Sfatul meu este sa nu mai fii atat de rigida, sa incerci sa ai lasi armura jos, ca nu te musca nimeni, si in final iti va face bine sa-ti faci prieteni, sa socilizezi si sa te relaxezi.

In plus, nu te priveste pe tine ce face fiecare in camera lui, daca-si face curatenie, daca se spala sau nu, asta chiar este problema lor, nu a ta! Tu-ti vezi de jumatatea ta de camera si atat.

| 愛日本 explică (pentru Violleta2022):

Am citit undeva ca la camin, ''ori esti cu noi, ori impotriva noastra". Stiti foarte bine cum sunt oamenii, nu ma prea intereseaza dar totusi nu vreau sa fiu privita ca o ciudata. Si da, jumatatea mea de camera o sa fie curata, dar eu vreau ca toata camera sa fie curata.

| Violleta2022 a răspuns (pentru 愛日本):

Ce vrei tu se aplica doar la persoana ta si la casa ta.
Caminul nu este propietate personala, asa ca, va trebuii sa inveti sa imparti casa cu altcineva si sa-i respecti jumatatea si deciziile/preferintele celeilalte colocatare, asa cum si ea ti le va respecta pe ale tale.
Din pacate, ce vrei tu nu este intotdeuna sinonim si agreat cu ceea ce vrea o alta persoana. Posibil sa fie o fata curata si ordonata, dar posibil sa fie si invers.
Din anul urmator, poti sa te muti cu cine vrei, poate iti vei face o prietena, o fata la fel ca si tine, sau cine stie, in primul an, dar sa apuci sa te imprietenesti cu cineva.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Poate acum e momentul sa iesi din zona de comfort si sa te mai dezvolti si tu din punct de vedere social ca o sa ai nevoie in viata

| WaterDrop a răspuns:

Daca iti permite facultatea sa-ti gasesti si un job, poti sa te muti intr-un apartament cu o persoana care probabil a ales optiunea asta tocmai din aceiasi cauza ca si tine.Nu esti obligata sa stai la camin, iti vinzi locul si stai in alta parte.

| Caro34 a răspuns:

Ai idee cate persoane veti sta in camera? Nu trebuie sa-ti placa cluburile, ci pur si simplu poti argumenta ca esti obosita sau ai mai mult de lucru pentru facultate, daca esti invitata, apoi nu trebuie sa fii extrem de retrasa si diferita, ci: normala, naturala, fireasca. Te vei obisnui repede cu atmosfera, mai ales ca este un du-te - vino continuu. Eu la caminele studentesti nu am stat insa am stat in internate si a fost OK! Si la camine sunt administratorii de camin si te poti plange lor, daca sunt probleme majore insa, in principal, prin vorba frumoasa poti totul rezolva. Toti suntem oameni si venim mereu in contact unul cu altul, daca ne respectam si ne intelegem bine unul cu altul, ar trebui sa fie totul OK! Nici nu stii cat vei sta..., deci nu-ti bate capul cu ce va fi! Totul va fi foarte bine! Curatenia va fi OK, ce tine de lucrurile personale, le face fiecare, restul prin camera, mai poti face si tu, daca cealalta / celelalte nu-s prea ordonate - cu timpul vor invata si se vor conforma! Puteti sa faceti un program saptamanal pe care-l respectati si asa nu vor fi probleme! Depinde si de loc fiindca adesea se fac controale si esti pus la "Panoul rusinii' si e tare comic fiindca toti se amuza pe seama celor care nu respecta ordinea si disciplina! Nu te ingrijora fiindca adesea oamenii se mai cizeleaza cand sunt cu altcineva! Numai bine si bafta la faculta!

| RorySan a răspuns:

De curiozitate..la ce facultate dai?

| 愛日本 explică (pentru RorySan):

Politehnica, UTCN Cluj

| RorySan a răspuns (pentru 愛日本):

Mersi!

| Yon1470 a răspuns:

Nu ai ce sa faci in privinta asta, decat sa fii tu insuti si sa stii cand trebuie sa lasi de la tine si cand nu, ca si in societate. Asta-i armata fetelor!