| alle0508 a întrebat:

Bună TPU! Particip la Olimpiada Națională de Lb și Lit Română. Aveți niște sfaturi?

6 răspunsuri:
| ania a răspuns:

Citeste cat poti de mult iautor bunii: Dostoievski, Tolstoi, Balzac etc plus de la noi Patapievici( Zbor in bataia sagetii, Omul recent), Plesu, Papahagi.Cauta pe net cuvintele care nu le intelegi.Conteaza sa ai un vocabular cat mai bogat si o perspectiva spirituala cat mai profunda asupra subictelor care ti se vor propune.

| oglindasultanului a răspuns:

Stai cu ochii in dex, si nu imita limbaju vazut pe internet.

| Nirvanaaa a răspuns:

La Olimpiada asta sa dai drumul la creativitate. Nu știu ce ți-a spus profesoara, dar aici nu exista rigori.
Cât mai relaxat, cât mai creativ, exprima-te încât sa îți placa tie și sa fii tu multumita. Cel puțin la mine asta a mers. Nu ai ce sa înveți, e de cum te orientezi acolo. Nu te gândi la bareme și alte cele ca nu sunt așa rigizi la corectura.
Totuși sa respecți limita de rânduri ca aia e pe bune. Chiar nu îți ia in considerare ce e trecut de limita de rânduri. Succes!

| T0T a răspuns (pentru Nirvanaaa):

Există rigori: în gramatică. La cum e limba română de încâlcită ca reguli, acolo va fi partea grea. În rest, cum zici și tu: creativitate multă. Dar și așa trebuie expusă frumos. Poate fi expusă frumos cu un vocabular bogat.

| Nirvanaaa a răspuns (pentru T0T):

Fiind vorba de etapa națională nici nu am mai adus aminte de aptitudini la capitolul gramatica că sunt sigură că le are happy. Dar exista tipuri de profesori care impun un anumit stil și din pacate restricționează elevul intr-o competiție care e cu interpretare subiectiva.

| T0T a răspuns (pentru Nirvanaaa):

Sunt probleme de gramatică care pot fi interpretabile, care creează contradicții și între profesori.
Oricum, gramatica limbii române nu e ușoară. Nu trebuie subestimată, fie că e vorba de etapa națională.
Cât despre subiectivism, acolo poate fi o problemă. De aceea nu am fost fanul comentariilor și a altor cele. Interpretările asupra textelor trebuie să implice cititorul, iar textele create pot să fie interpretate în multe feluri. Poate fi genială ca și creativitate, dacă e cineva care nu o înțelege, s-a dus.