| mariaaaaaaaaaa a întrebat:

( pentru mine nu este buna:-( ). am o mare problema. sper sa ma ajutati. cu siguranta va dau FUNDA! Maicamea nu ma lasa sa ma duc intr-un parc de peste drum de mine pentru ca este intre blocuri si zice ca acolo vin numai tzigani, etc. etc. dar nu asta este problema.problema este ca ieri m-a gasit in parc cu o fata(cu care nu ma lasa sa umblu pentru ca este cam. parasuta[scuzati-mi expresia]) si iubithul meu(de care ea nu stie). M-a avertizat ca daca ma gaseste acolo va fi de rau... a venit si m-a luat acasa unde m-a certat ffff rau si m-a tras si putin(de fapt putin mai rau de par). acum sunt pedepsita mi-a luat telefonul :-(((

cum o pot convinge sa imi dea tel inapoi?(ATENTIE : maicamea e ffff greu de convins :-(((

sincera sa fiu m-am cam saturat de atata cearta si atatea pedepse. uneori imi vine sa ma arunc in fata masinii ...si cred ca intr-o buna zi chiar asta voi face daca nu am telefonul :-((((( uneori imi ia si modemul :-((((9

Helllllp ajutati-ma sa imi recuperez tel :-((((

Răspuns Câştigător
| Adeeeee a răspuns:

Pffff..."si cred ca intr-o buna zi chiar asta voi face daca nu am telefonul " suna cam dur nu crezi? Adica parerea mea este ca tu ai fii dispusa sa faci un sacrificiu mult prea mare pentru telefon (pana la urma este un obiect care te ajuta sa comunici cu diferite persoane si totusi nu cred ca merita "sa te arunci in fata masinii" pentru nimic laughing). Inteleg ca fara telefon (care din cate observ eu este o "portita de scapare" pentru. tine) nu mai poti comunica cu ceilalti etc., dar asta nu ar trebui sa fie un motiv pentru care tu te gandesti la fapte care pana la urma nu au nicio logica. Eu sincer ii dau dreptate si mamei tale care cu siguranta are motivele ei. Nici tu nu cred ca ai accepta ca fiica ta sa aiba un iubit si sa nu`ti povesteasca de el. Ceea ce regasesc eu la mama ta e o oarecare teama de a nu te lasa influentata de ceilalti si astfel sa faci o greseala ale carei consecinte te vor urmarii toata viata. Ai mare grija cu cine umblii (probabil tu crezi ca cercul tau de prieteni e "benefic" ca sa zic asa, insa aparentele insalaa si iti spun asta din proprie experienta). Mai bine gandeste altfel: oare de ce mama ta care ti-a dat viata si te-a crescut si care te cunoaste si iti doreste tot binele nu este de acord cu "iesirile" tale? De ce crezi ca te "pedepseste" confiscandu`ti telefonul? Pentru ca astfel sa reflectezi asupra faptelor tale si sa-ti dai seama ca poate si ea are dreptatea ei. Si ce daa ti-a luat telefonul? Iti tine de foame sau de seteee? laughing Eu zic ca vezi numai partea negativa lucrurilor si nu vrei sa vezi realitatea. Sfatul meu este sa dicuti cu mama ta, sa incercati sa va apropiati. Incearca sa-i dai o floare (nu stii cat valoreaza astaa), incearca sa o primesti cand vine de la serviciu cu, casa curata, iesiti la o plimbare prin parc spune`i tot ce ai pe suflet si incearca sa nu`imai ascunzi nimic - astfel chiar daca se va supara ii va trece mult mai repede decat daca ai minti`o. Probabil este o persoana mai dura, insa daca iti dai interesul si daca incerci sa o "inbunezi" cu siguranta ca iti vei recupera telefonul (poate chiar o sa-ti cumpere unul nouhee hee si o cearta sau o mustrare oricum nu strica din cand in cand laughing)). Sper ca te-am putut ajuta si sper sa reusesti sa-ti schimbi mentalitatea si astfel sa vezi si ce e bine, nu numai ce e rauwinking! >D:

3 răspunsuri:
| stefaniacristina77 a răspuns:

Hei Maria>big grin

| Bailey a răspuns:

Prima data las-o si pe maicata sa se calmeze si sa se linisteasca tu vorbeste in continuare cu ea ca si cum nu s-ar fi intamplat nimic si ca si cum nu ai fi suparata pe ea. Nu o cicalii intr-una sa-ti dea telefonul pentru ca chiar ca nu ti-l mai da. O lasi si tu 1 zi si dupa aia te duci la ea si ii spui " Mami vreau si eu sa o sun pe o cloge ca nu am mai vornit de mult cu ea, imi dai si mie telefonul? happy "
Si cu parcul... incearca si tu sa te duci prin alta parte, nu trebuie neaparat sa stai acolo, cred ca ai mult mai multe locuri unde sa stai.winking Sper ca te-am ajutat. Funda? happy:*

| Aditzu a răspuns:

In primul rand! nu te mai purta ca un copil angry, telefonul nu este viata ta angry. asta e o "vrajeala" de a voastra.
in ceea ce priveste problema cu parcul si mama ta, eu cred ca are dreptate. ti-a zis sa nu te duci acolo unde sunt cameleonii pentru ca ii este frica si nu vrea sa ti se intample ceva. E ABSOLUT NORMAL!
daca umblii cu asa fete...ei bine nu o mai face.
vorbeste cu mama ta si spune-i ca nu o sa mai faci(da sa fie adevarat nu VRAJALA) si ca iti pare rau ca nu ai ascultat-o.
intreab-o daca poti sa te duci in alt parc unde stie si ea ca nu ar fi un posibil pericol.
PA