| Angelindeed a întrebat:

Pentru cei care au crescut cu parinti religiosi foarte stricti. Au incetat vreodata sa fie atat de duri cu voi? Am 20 de ani si mama inca ma bate daca vin dupa ora 18 acasa. Nu atat de tare cum ma batea cand eram mica cu pumnii si picioarele doar ma plesneste si imi zice ca sunt buna de nimic ca mai bine ma avorta da daca m-a vrut domnul ea nu a putut sa zica nu. Cand aveam 10 ani a zis ca daca nu ii era frica de Dumnezeu ma arunca pe geam. Sora mea a plecat la 18 ani de acasa s-a maritat ca se purta si mai rau cu ea acum o duce foarte rau cu banii, au si copil mic la ea nu pot sa merg. Anul viitor ma marit cu un baiat de la biserica pe care il cunosc doar de un an vreau doar sa scap de aici. Macar e bun cu mine desi familia lui e asemanatoare cu a mea. Nu seamana cu ei. Tata e plecat si cand vine acasa imi zice ca sunt o parasuta ca nu fac nimic pentru ca mi-e frica sa ies din casa si cand ies ma bate ca de ce ies si cu cine... Cum sa mai rezist? Am o singura prietena la 30 de km de mine si logodnicul meu e plecat acum ma simt foarte rau in casa. Nu pot nici in parc sa ma duc sa stau ca ma suna si ma injura imi zice sa vin acasa si ca sunt o t*rfa ca pe unde umblu. Imi vine sa imi fac felul. De cateva luni nu mai muncesc pentru ca au zis ca stau prea mult plecata. Am lucrat intr-un magazin de haine si putin la lidl si ma ameninta ca daca mai plec asa de acasa ma da afara. Ieri m-a lovit in timp ce taiam legume si era sa ma ranesc cu cutitul pentru ca ma sunase o amica din liceu si mi-a luat telefonul... Azi l-am cerut ca sa o sun pe sora si a zis ca il tranteste daca ma mai aude.
Am ajuns sa socializez doar cand merg la biserica. Nu pot sa fac nimic acasa fara sa comenteze, sa ma cearta sa ma bata.
Sunt multe de povestit... Ce sa fac? Orice sfat e bine venit...

16 răspunsuri:
| ROB3RT89 a răspuns:

Buna,
E mai delicata situatia, e familia ta totusi.
Cunosc multi care au facut cum a vrut familia si acum sunt tristi si frustrati.
Solutia e sa fi indidependenta si sa faci cumva sa-ti fie bine.
Daca vrei cu adevarat, vei reusi.
Ai 20 de ani,trebuie sa te descurci cumva.
Mai bine induri putin acum si o sa fi fericita mai tarziu.
Vezi tu,religia, mass-media manipuleaza oamenii cel mai bine.
Daca o sa mai stai mult acolo.te vei scalda bine in frustrare, tristete, confunzie si multe altele.
Cum am zis mai sus, o sa-ti fie greu la inceput dar iti va fi bine dupa.
Succes!

| Adry05 a răspuns:

rolling on the floor vai de capu meu, crestini si oameni buni si ai lui Dumnezeu cica. Oribil, fara suparare da maica-ta cam are probleme cu capu

| Holiday a răspuns:

Parerea mea sa te mai gandesti cu maritatul. O sa dai din lac in put. Dupa ce ca ai o pereche de nebuni acasa, o sa ai acum doua perechi (parintii tai si ai lui) care sa-ti distruga viata.
Ti-as recomanda sa-ti cauti de lucru si sa te muti de acasa, sa te rupi definitiv de influenta lor, totusi ai 20 de ani, dar tare mi-e teama ca educatia data de ei si faptul ca ai avut tot timpul viata dictata de ei te va impiedica sa te poti descurca. Analizeaza varianta asta, probabil ca iti va fi greu o perioada, dar daca crezi ca te poti descurca, fa-o.
Si orice ar fi, nu face copil in urmatorii ani, ai timp suficient, deocamdata ai alte prioritati, trebuie sa scapi de probleme si sa-ti pui viata in ordine

| Uvox a răspuns (pentru Holiday):

F.ok!
Subscriu!
Cred ca toti anii de chin au lăsat o amprentă grea asupra ta.
Ai grija, esti deja la vârsta la care poti si trebuie sa decizi singura.
Doar sa nu te grăbești cu maritatul, nu acum si nu asa, doar ca sa scapi.
Ai grija de tine!

| Angelindeed explică (pentru Holiday):

O sa ne mutam impreuna singuri. Nu vom sta cu parintii lui si nici ai mei de asta mi se pare o varianta buna... Plus ca el stie prin ce trec si nu ma intelege. Stie ca de cateva luni imi e frica sa ies din casa si a zis ca se descurca cu banii si o sa ma tina o perioada acasa si o sa ma lase la psiholog pana ma linistesc
E singurul lucru bun din viata mea momentan.
Daca nu ma marit nu ma lasa mama sa plec nici pana la magazin...
Nu vreau copil...

| Angelindeed explică (pentru Holiday):

Ma intelege*

| Afurisenia a răspuns (pentru Holiday):

Sfatul tau e bun dar... nu pentru ea. Din postare eu inteleg ca este sectanta. Acolo nu e loc de "neascultare".

| Holiday a răspuns (pentru Angelindeed):

O sa vezi ca nu e chiar asa. Atat ai tai cat si ai lui o sa-si bage nasul in treburile voastre.
Daca era cineva din afara sectei si cu alta viziune asupra lucrurilor era posibil ce zici tu, dar asa sunt slabe sanse sa stie sa spuna "nu" ideilor familiei lui sau chiar ideilor familiei tale.
In plus acum ce faci, scapi de acasa si dai de alte obligatii. Nu e destul ca ti-au distrus ai tai adolescenta, acum cand poti scapa si iti poti trai intr-adevar viata te grabesti sa te mariti...
Nu trebuie sa te lase ei sa pleci de acasa, ai 20 de ani, poti pleca fara acordul cuiva. Problema e daca te descurci.

| Angelindeed explică (pentru Holiday):

Pe sora mea o lasa in pace cat de cat... nu a mai ridicat mana la ea asa des. Ea a plecat fara sa se marite prima data si au urmarit-o cand iesea de la scoala si s-au dus acasa la omul cu care e acum maritata si au facut scandal. Nu mai pot sa aud cearta. Cred ca orice s-ar intampla de acum incolo nu poate sa intreaca copilaria si adolescenta mea...
Mai jos de atat nu cred ca pot ajunge, tot timpul mi-am dorit sa ma sinucid.
Ma grabesc sa ma marit pentru ca asa ne iau ei apartament si noi o sa ne angajam, o sa ii raspund tot mai rar la apeluri si poate o sa ne mutam cand o sa am si eu un job cat mai departe. La magazinul de haine la care am lucrat nu pot sa mai merg pentru ca a trecut pe acolo si nu stiu ce le-a zis ca ultima data cand am fost s-au uitat urat la mine si au zis repede pe un ton raspicat,, sa stii ca nu mai angajam!'' si eu eram acolo doar sa ma uit la ceva...
Nu stiu unde sa ma mai angajez ca nu am experienta
sad

| Donsavas a răspuns:

Nu e o idee prea bună sa te măriți de la vârsta asta. Dai impresia de tarfa cu o asemenea decizie. De ce? O faci din disperare si mergi la primul venit. Vei deveni ca mama ta, frustrată si nefericită. De ce nu faci tu o facultate/postliceala? Iti trebuie o ocupație. Ai putea sa mergi la munca si sa le arăți că tu muncești pentru un salariu, ca nu te întrețin ei si ca respecți un program. Nu o duci la capăt nefacand nimic si stând în casa.

| SG1995 a răspuns:

Vezi tu sunt multe firme care da posibilitate de relocare. Cauta pe E-jobs o firma d'asta. Baga-ti CV acolo si muta-te draga. Scapi de nebuni.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Doamne,ce părinți.Singura variantă ca să îți fie bine este să te muți de acasă şi să îți găseşti un job din care să poți să te întreții.Nu te grăbi cu măritatul.Te poți muta cu iubitul tău,dar nu e neapărat nevoie să vă căsătoriți aşa repede şi în niciun caz să faceți un copil,şi aşa probabil vă va fi greu la început, darămite cu un copil.Îți sunt destui părinții tăi, nu mai ai nevoie şi de ai lui care sunt exact ca şi ei. Dacă tu alegi să pleci, ei nu au cum să te oprească pentru că nu o să mai fi pe banii lor şi eşti şi majoră până la urmă. Dacă e ceva, poți chema poliția.

| Subsemnatul123 a răspuns:

Eu unul as lasa un biletel pe masa care sa-i faca sa realizeze cat de cretini sunt si as fugi de acasa. Faza este ca tu nu ai un job in momentul asta si nu prea ai cum sa fugi pentru ca nu ai cum sa te intretii, doar daca imprumuti de la cineva. Nu cred ca as suporta sa traiesc cu asa oameni comunisti si indoctrinati.

| LaraClarice a răspuns:

Ai 20 de ani. Pleacă de acasă, e cea mai bună soluție. Încearcă să iei legătura cu instituții care se ocupa de cazarea temporara a tinerelor aflate în situația asta. Crede-ma, e cea mai buna soluție.
Nu te mărita, ascută-ma, ești o persoana destul de inteligenta, pleacă din mediul ăla cat mai repede posibil.

| Angelindeed explică:

Am fost un an la facultate si au zis ca nu are rost sa mai dea atatia bani ca oricum nu fac nimic cu ea
Aveam note de 7-8 luate fara sa invat pentru ca acasa ma punea sa citesc biblia si plangeam tot timpul ca ma doare una si alta de la batai
Nu puteam sa ma concentrez la noi 7-8 erau note bune colegii mei se rugau pentru 5 au zis ca pentru ei sunt note mici ca daca sunt asa proasta nu merit

| reik a răspuns:

Sfatul nu poate fi decat unul singur si anume sa pleci.Iti iei un serviciu si te muti cu chirie si chiar daca e sa te chinui o vreme cu greutatile si alte alea,cel putin ai scapat de ea,pentru ca se pare ca Dumnezeu i-a luat mintile,la propriu...
Dar ca sa faci asta iti trebuie mult curaj,sper sa il ai, altfel o sa dai in altele, adica te mai inbolnavesti de nervi sau dai intr-un diabet, si nu te mai faci bine niciodata.
Alt sfat nu exista, deci fugi si nu te mai uita in spate.