| Andraxandra12345 a întrebat:

Bună TPU, prietena mea mi-a făcut cont fals de Facebook cu numele meu și de tik tok.
Eu am aflat ieri, am rămas fără baterie și am rugat-o sa îmi dea să-i las mesaj mamei...
Când am intrat pe mes am văzut numele meu cu contul ....eu înainte am avut o bănuire că e ea dar nu am fost sigură.
Ea nu știe că știu.
Vă rog să îmi spuneți mâine dacă merg cu poliția personal la ea acasă o să-i dea amendă? Mi-a făcut prea mult rău

2 răspunsuri:
| Niciunnumedeutilizator a răspuns:

"Fapta de a introduce, modifica sau șterge, fără drept, date informatice ori de a restricționa, fără drept, accesul la aceste date, rezultând date necorespunzătoare adevărului, în scopul de a fi utilizate în vederea producerii unei consecințe juridice, constituie infracțiune și se pedepsește cu închisoarea de la unu la 5 ani." (Codul Penal, art. 325).

| Niciunnumedeutilizator a răspuns:

Dacă prietena ta n-a făcut asta "în vederea producerii unei consecințe juridice" nu cred că se poate face ceva. M-am uitat și la furtul de identitate (art. 327), dar, din nou, se leagă de "inducerea în eroare a unui funcționar public".
P.S. Ce vrei să zici prin "Mi-a făcut prea mult rău"?