| Kisko_Kisko_1999 a întrebat:

am si eu o intrebare la care vreau un raspuns de la cineva cu experienta daca se poate, Deci eu m-am despartit de prietena, si m-am gandit cum ieri a fost ziua ei sa-i zic un la multi ani. Nici o treaba pana am aflat ca nu mai are acelasi numar de telefon. M-am gandit sa apelez la un baiat, si da are numarul. L-am rugat sa mi-l dea dar nu a vrut.Eu normal ca m-am enervat rau pana la urma nu ii faceam nimic fostei doar ii uram un la multi ani! A doua zi ma vad cu el pe strada si ii cer numarul de telefon, ii promisesem ca il bat cand il prind si tot nu mi l-a dat, si azi cand m-am intalnit cu el i-am tras un pumn pe langa arcada fix in coltul ochiului pe acolo. In cel mult 15 secunde partea aceea a ochiului s-a invinetit. Am plecat acasa si seara ma suna politia sa aud ca a depus o plangere, pentru un pumn pentru ca aici in orasul meu, nimeni nu mai e "baiat" si era si mai mare ca mine. El are 17-18 eu am 16. Bine eu vreau doar sa stiu daca se poate ca maine sa nu iau vreo amenda sa ma aleg cu restrictie dinaceea sa nu ma mai apropii de el si sa se treaca cu vederea. Avand in vedere ca este prima data cand se intamplat, vreau sa stiu si eu ce pot pati si in caz ca nu scap fara amenda, vreau niste informatii cam cat poate fii, avand in vedere ca era doar un pumn.

3 răspunsuri:
| StefanAdrian911 a răspuns:

In cazurile de Vatamare Corporala, ca acesta, nu exista avertismente verbale sau amenzi.
Uite legea extrasa din Codul Penal
2015:
Art. 196
Vătămarea corporală din culpă
(1) Fapta prevăzută în art. 193 alin. (2) săvârşită din culpă de către o persoană aflată sub influenţa băuturilor alcoolice ori a unei substanţe psihoactive sau în desfăşurarea unei activităţi ce constituie prin ea însăşi infracţiune se pedepseşte cu închisoare de la 3 luni la un an sau cu amendă.
(2) Fapta prevăzută în art. 194 alin. (1) săvârşită din culpă se pedepseşte cu închisoare de la 6 luni la 2 ani sau cu amendă.
(3) Când fapta prevăzută în alin. (2) a fost săvârşită ca urmare a nerespectării dispoziţiilor legale sau a măsurilor de prevedere pentru exerciţiul unei profesii sau meserii ori pentru efectuarea unei anumite activităţi, pedeapsa este închisoarea de la 6 luni la 3 ani sau amenda.
(4) Dacă urmările prevăzute în alin. (1)-(3) s-au produs faţă de două sau mai multe persoane, limitele speciale ale pedepsei se majorează cu o treime.
(5) Dacă nerespectarea dispoziţiilor legale ori a măsurilor de prevedere sau desfăşurarea activităţii care a condus la comiterea faptelor prevăzute în alin. (1) şi alin. (3) constituie prin ea însăşi o infracţiune se aplică regulile privind concursul de infracţiuni.
(6) Acţiunea penală se pune în mişcare la plângerea prealabilă a persoanei vătămate.

Succes in continuare, si alta-data nu mai lovii oamenii asa cand. Vrei tu, deoarece te poti confrunta grav cu Legea si statul Roman.

| StefanAdrian911 a răspuns (pentru StefanAdrian911):

Avand in vedere faptul ca esti inca Adolescent, Judecatorul posibil sa iti ierte fapta, dar nu pot sa mint.Succes, si daca ai noroc o sa gasesti un judecator de treaba, care sa te scape.

| as1reetgerfdqa2 a răspuns:

Daca este prima oara cand s-a intamplat asta, nu ti se va intampla nimic. Poate doar un avertisment verbal sau cel mult o amenta foarte mica de vreo 50 de lei maxim. Stai linistit mai rau de atat nu se poate intampla. Dar ai grija data viitoarewinking