| mimimumu a întrebat:

Problema la mine este ca nu am prieteni.Asta e principala chestie care ma framanta in momentul de fata.Adica,am persoane cu care comunic dar nu ii consider prieteni.Persoanele pe care ii consider prieteni...E doar una.Care sta departe de mine.Mi-as dori sa am si eu o prietenă cu care sa ies sa ma plimb.De la un timp m-a prins anxietatea.Dar un orice persoana, orice prietenă. Cineva care sa fie asemanator cu mine, sa stie ce si cum.As putea sa ies singura sa ma plimb dar sunt rusinoasa si fricoasa si daca as avea pe cineva căruia sa-i spun orice, m-as baza pe el si invers.Ma deschid oamenilor care consider eu ca merita si de aceea majoritatea ma eticheteaza "mută". Nu stiu cum sa incep o conversatie.Astept sa faca ei primul pas si asa ne cunoastem altfel nu.Altfel raman închisă în mine.Am trecut si prin depresie dar Dumnezeu m-a ajutat sa ma ridic.Singurul căruia ii împărtăsesc totul este Domnul, prin rugăciune.Sunt vesela de fel dar mai am si partea asta care ma mahneste extrem de mult. Persoana care tocmai a citit asta, adica tu, dincolo de ecranul telefonului meu, iti doresc o zi frumoasa si tot binele din lume.

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Invata sa te deschizi oamneilor, pentru ca singuratatea duce la depresie si este urata si trista!
Iesiafara, schimba-te, vorbeste cu oamenii, fa-ti prieteni noi, bucura-te de viata si de soare, ca-i tare frumos sa ai prieteni si sa te bucuri de fiecare zi de vacanta, alaturi de copii frumosi.
Nu trebuie buie sa fii fricoasa, ca nu te musca nimeni, trebuie sa le dai credit tuturor, sa vorbetsi cu toata lumea, sa le arati ca esti buna si cuminte si vei vedea ca te vor iubii si te vor vrea de prietena.
Eu sunt convinsa ca bunul Dumnezeu nu te vrea in casa, singura, urand si fugind de altii. Nu cumva te indruma el sa-ti deschizi sufletul si mintea catre oameni, sa-i iubesti fara sa astepti nimic inapoi?
Doar un om rece si rau, poate sa stea inchis in casa, ascunzandu-se de lume, refuzand sa ofere dragoste, sa se imprieteneasca cu altii, asa esti tu?
Daca nu esti asa, te sfatuiesc sa iesi din casa, sa-ti faci prietene, sa cauti cu orice pret sa te incojori de lume, sa fii vesela asa cum spui ca esti si sa te bucuri de viata, alatuir de prieteni noi!

5 răspunsuri:
| sweetys a răspuns:

Si eu sunt cam in aceiasi situatie cu tine. La mine exista cea mai buna prietena, careia ii spun totul, dar care s-a mutat la 500 Km, prietenele care vorbim ocazional si mai si iesim, colege care vorbim de scoala si cunostintele-care sunt acele persoane pe care le cunosc si cu care schimb o vorba o data pe luna. Dar nu am nici o problema cu comunicarea, multa lume imi zice ca am un tupeu jegos, dar nu stiu de ce happy. Ca sa poti sa vorbesti orice cu o persoana nu este neaparat sa fie si langa tine. Daca te simti mai bine sa iesi sa te plimbi, castile in urechi, muzica la maxim si nu bagi pe nimeni in seama. Poti sa trimiti mesaj pe privat daca vrei sa vorbim happy

| Doarunaltutilizator a răspuns:

Nu cred ca ar trebui sa fie greu, o sa gasesti tu niste prieteni, pe la scoala, pe langa blocul sau casa unde stai.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

A,păi daca vrei sa ai o prietena cu care sa te plimbi atunci trebuie sa fie aproape, chiar in orasul tau.Sau nu te deranjeaza o prietenie la distanta? E-mailul meu este katlynrafal@gmail.com(in caz ca vrei sa comunici cu o persoana de dincolo de ecranul telefonului tau)

| TeIauLaMisto a răspuns:

Buna!
Iti voi impartasi (pe scurt) povestea mea si "experienta" in prietenii. In 2016 (la inceput) m-am mutat intr-o scoala noua (nici in fosta scoala nu eram "populara" sau "placuta", ba chiar din contra). la inceput auzeam tot felul de barfe despre mine, ca "fac pe sfanta", ca "sunt muta", ca "nu vorbesc cu nimeni" si asa mai departe. Lucrurile erau destul de adevarate, deoarece (fiind noua) nu stiam in cine pot avea incredere si in cine nu. Urmatorul an, (dupa vacanta), parca ma simteam deja "una de-a lor) ca si cum toti am fi noi (oricum mai venisera doua colege, una dintre ele fiind chiar "huiduita") si incet-incet am inceput sa ma apropii de ceilalti (eu sunt amuzanta si deschisa, insa imi ia ceva timp pana sa ma "dezghet"). In semestrul al II-lea am fost mutata in banca fix langa cea mai populara fata din clasa (care apropo e draguta, nu fitoasa), dupa ceva timp m-am imprietenit cu ea si ea m-a imprietenit si cu multi oameni extraordinari, care ma considerau cu totii grozava, asta fiindca (nu vreau sa ma laud) dar (asa cum mi-au spus toti) sunt foarte amuzanta. Glumele mele sunt intotdeauna sarate, si pentru aceasta calitate lumea ma place, insa, fiind invizibila, la inceput nu le puteam arata cu adevarat acest lucru. Probabil asa esti si tu, o persoana cu mii si mii de calitati, dar care nu se poate imprietenii cu altii fiindca nu si le arata. Dupa toate acele zile (chiar luni) in care plangeam si imi ziceam ca nu voi avea prieteni niciodata, ca voi ramane singura, iata ca acum sunt una dintre fetele populare (desi nu sunt DELOC bogata, prea frumoasa sau altele, dar fiecare are calitatile lui). Pana si O SINGURA PRIETENA te poate ajuta n zile grele. Sper din toaaata ♥️INIMA♥️ ca o vei gasi. Daca nimeni nu vrea sa fie prietenul tau pentru cum te imbraci/machiezi sau cum arati, atunci nu iti merita prietenia. Tu nu incerca sa iti cumperi haine noi si scumpe (mai ales daca nu ai posibilitate financiara) ca sa le impresionezi, doar AI MARE GRIJA sa fii MEREU curata sau pieptanata! Nimeni nu suporta oamenii care "miros". Sper ca te-am ajutat! Te pup! Daca iti este de folos un prieten (in mediul virtual) trimite-mi un mesaj! big grin ♥️

| UtilizatorTPUalexandra a răspuns:

Te inteleg. Lasa-mi o adresa in caz ca vrei sa vorbim!