| anonim_4396 a întrebat:

problema mea suna cam asa, imi place de un baiat, cu un an mai mare decat mine, are 20 ani, de cand am facut cunostinta cu el mai vorbeam, ne mai plimbam, ne mai vedem zilnic,(era interesat)si dintr-o data brusc, nimic...nici nu ma suna nimic(de fapt asta a fost si inainte)da macar sa vada ce fac,macar sa dea un semn de viata,ca m-am saturat numai eu sa-l cautsadtotdeauna dupa scoala treceam pe la el(la locul de munca, la magazinul pentru copii) sa vad ce mai face si mai pierdeam timpul cu el, apoi el imi spunea sa iesim de multe ori, dar ba adormea ba citeodata nici nu-mi spunea sa iesim, desi era liber, si se plimba cu prietenii cu rotilele chiar in preajma locului unde locuiesc. e trist..si stateam intr-o noapte si ma gandeam ca poate ar fi mai bine sa-l invit eu odata la o discutie, spre seara, si sa-i spun cam tot ce am sa-i spun(in afara de faptul ca-l iubesc, asta nu trebuie sa stie)...si aici m-am gandit sa va intreb ce parere aveti? ar trebui sa-i spun,(eu cred ca da)dar mi-e frica sa nu-l pierd de tot..adik sa-si piarda interesul, oricum ma gandesc sa risc.

Răspuns Câştigător
| OoBunnyoO a răspuns:

Parerea mea este ca, din ceea ce ai povestit tu aici, baiatul asta nu prea este interesat de tine. Daca spui ca mai mereu tu erai cea care venea cu propunerile, tu treceai pe la el, iar el cand iti propunea ceva ramanea intotdeauna la stadiul de propunere pentru ca mereu adormea ori se apuca de altceva. Daca ar fi vrut sa iasa cu tine, crede-ma ar fi iesit. Nu ar fi inventat scuze, nu ar fi adormit, nu ar fi iesit cu prietenii.
Nu ti-o spun din rautate, ci ti-o spun din experienta. Si eu am umblat de multe ori dupa tipi care faceau cam ceea ce spui ca face tipul asta. Eu intram in vorba cu ei, eu veneam cu propunerile etc. Iar ei aratau un interes extrem de scazut si cand faceau o propunere venea mai mult din bun-simt decat din interes. Din pacate, eu eram prea incapatanata credeam ca o fac pe inaboradbilii. Crede-ma ca nu este asa. Cand un baiat are un interes real fata de tine il vei putea distinge foarte usor de acest tip.
Sfatul meu este sa te scapi de o iluzie si sa il uiti. Sau macar nu il mai baga in seama o perioada si asteapta sa vezi daca reactioneaza. Daca nu, lasa-l in pace si nu te umili aiurea.
Daca, totusi vrei sa scapi de intrebarea asta chinuitoare si vrei sa stii cu siguranta ce parere are el despre tine, poti vorbi cu el intr-o seara deschis pe tema asta. Insa nu te sfatuiesc sa ii spui ca tii la el pentru ca nu cred ca vei avea parte de un raspuns afirmativ din partea lui. MiaAtasiei are dreptate intr-o privinta, baietii adora cand fetele izbucnesc si isi declara pasiunile pentru ca le perie egoul si atat. Insa sentimentele lor nu sunt influentate de declaratiile noastre de dragoste.

4 răspunsuri:
| MskDesign a răspuns:

Sune-i in fata.Mai bine un refuz si gata, decat sa iti faci inima rea. Poate fi si un raspuns afirmativ.

| manuel72 a răspuns:

Poate societatea si relatiile interpersonale s-au schimbat in ultima vreme, dar ca o fata sa traga de un baiat nu mi se pare normal. Oriunde in natura e masculul cel care trebuie sa atraga femela intr-un fel sau altul. Poate ca tu ai facut o obsesie pentru tipul asta, dar din ceea ce spui nici macar nu merita o atentie deosebita.Ce viitor poti avea langa un baiat dezinteresat si fara cuvant? Zici ca ai putea sa ai vreo baza in el? Sau vrei sa iesi cu el cum ai iesi cu catelul la plimbare...sa ti-l admire lumea, sa faci invidioase fetele pe strada.Sincer eu in locul tau as astepta un tip care sa ma rasfete si sa fiu centrul atentiei lui, sa vad ca e interesat, ca-i pasa, ca ma cauta, nu invers.

| MiaAtasiei a răspuns:

Zii deodata! baietii adora cand fetele izbucnesc deodata.zii : uite ce e, imi place de tine omule si vreau sa stiu daca tu ma poti vedea ca pe o fata sau doar o amica! atunci 70 la suta e posibil sa zica da, insa exista si riscul de 30 la suta sa ti spuna ca ori e interesat de altcineva, ori are prietena, ori are nevoie de timp.

| ILoveHandball a răspuns:

Cel mai bine e sa-i spui totul...dar inainte fal sa promita ca orice s-ar intampla voi veti ramane prieteni