| RosseRosse a întrebat:

Puteti sa imi spuneti si mie cum se obtine o bursa scolata? In ce consta aceasta si cam tot ce estelegat de aceasta tema. Dau funda + vot. [scuzati categoria dar e cea mai vizualizata si an nevoie de un raspuns in cat mai scurt timp] Multumesc!

2 răspunsuri:
| olivert1310 a răspuns:

In primul rand ce fel de bursa te intereseaza? Exista bursa de merit si bursa sociala. Bursa de merit se obtine pentru medie generala mare, media minima se stabileste in functie d eunitatea de invatamant. Cu cat sunteti mai multi cu medii mari cu atat stacheta se va ridica. De obicei nu se dau burse de merit decat celor cu media cel putin 9, 50. Bursa se acorda incepand cu al doilea semestru pentru notele obtinute pe primul si este valabila pana la sfarsitul anului scolar respectiv. Nu stiu valoarea bursei sau daca se plateste in fiecare luna, dar stiu ca se plateste minim 3 burse pe semestru. Bursa sociala se acorda in cazul in care veniturile totale ale familiei tale nu depasesc salariul minim pe economie pe cap de membru. Vorbim de salariul net. Nu trebuie nici sa detii pamant arabil mai mult de 1ha. Bursa sociala se acorda in fiecare luna si pentru tot anul in curs. Dosarele pentru bursa se intocmesc la inceput de an scolar si prevede niste acte constatatoare de la primarie (ancheta sociala, adeverinta ca nu detii pamant arabil), fluturasii cu salarii(in cazul in care unul sau ambii parinti lucreaza) plus o declaratie pe cont propriu ca nu obtii venituri si din alte surse. In caz de frauda, vei restitui toti banii incasati(au mai fost cazuri). Cam asta stiu eu despre burse. Pentru bursa sociala este prea tarziu acum, la anul. Pentri bursa de merit stiu ca acum se fac inscrierile. Daca te incadrezi in cerinte, grabeste-te pana nu e prea tarziu. Informatii suplimetare poti obtine si de la secretariatul unitatii despre orice fel de bursa. Sper ca ti-am fost de ajutor.

| MenταLµ a răspuns:

Eu cred/credem ca burse se da doar la copii cu mai putini bani si care sunt intelegenti.