| anonim_4396 a întrebat:

Sa va spun povestea mea, locuiesc intr-un sat cam uitat de lume sa zic asa, pana la varsta de 14 ani imi placea aici pana sa imi deschid si eu ochii si sa vad ca sunt inconjurat de tarani cu un iq cam destul de mic care nu stiu ce e ala sarcasm, ironie. daca ar fi doar atat ar fi ok dar eu mi-am ales un liceu din apropiere dintr-un oras mai mic, trebuie sa ma trezesc in fiecare dimineata la 6 pentru ca fac naveta cu autobuzul,sunt in cel mai naspa liceu posibil,nu sunt bagat aproape de nimeni in seama,sunt fete frumoase intr-adevar acolo dar nu se uita ele la mine chiar daca sunt frumos parca nu ma lasa ceva sa intru in discutie cu ele, dupa ce ies vin direct acasa, mananc si ma pun la invatat si la scris.Nu am unde sa ies aici dupa cum v-am spus sunt doar tarani si nu am nici cu cine sa ies,fete aproape deloc, am avut o iubita iar ea m-a parasit, tinem legatura inca dar nu e tot una..Este un oras mai mare cu multe liceuri unde toata lumea spune ca e foarte tare apropo. Daca ati fi in locul meu ce ati face, dati-mi niste sfaturi pentru ca eu sincer nu mai stiu ce sa fac si e chiar dureros sa ti se duca adolescenta asa. apropo nu mai am mult si merg la facultate.Dau funda celui mai bun raspuns, help me please! sad

Răspuns Câştigător
| Caro34 a răspuns:

Deniss, satul uitat de lume te va consacra. Oare unde a trait marele Ion Creanga? Dar ceilalți scriitori de seama? Ocupa-te sa inveti, sa-ti faci temele cu: responsabilitate, înțelepciune și ordonat si nu-ti bate capul de IQ celorlalți. D-zeu i-a pus si pe ei pe lângă noi sa învețe, sa le fim o provocare de: înțelepciune, bunătate, respect, ajutor etc. și nu sa-i judecam fiindcă si noi, la randul nostru, suntem novici pe langa mintile luminate! Nu-ti bate capul pentru nimic, esti la cel mai minunat liceu fiindcă nu ai nevoie de nimic mai mult decat de: inteligenta, responsabilitate, disciplina, credinta, respect etc. pentru a fi cel mai bun! Liceele din oras sunt la fel cu al tau: cladiri cu incaperi multe, ce adapostesc suflete nazuinde spre mai bine insa stralucirea lor aparte e data de calitatile ce ti le enumeram eu mai sus! In liceul tau ai cele mai frumoase fete insa tu nu stii sa intri in vorba cu ele fiindcă nu te apreciezi prea mult; frumusețea exterioara trebuie sa se imbine armonios cu frumusetea interioara ca sa ai lipici la fete! Ce spune lumea din orasele cu licee "tari" pe mine una nu ma incalzeste fiindcă am lucrat in liceele tari si nu-i chiar asa cum se spune! Daca as fi in locul tau, as termina liceul meu si as merge apoi la o facultate buna de unde sa-mi pot castiga pâinea cea de toate zilele si as reveni de fiecare data cu mare placere in locurile unde oamenii nu stiu ce înseamnă: "sarcasmul, ironia..."! Mult noroc în tot ce va urma in viata ta!

| DenissRaba a răspuns (pentru Caro34):

Da! Aveti perfecta dreptate, poate ca viata imi pregateste o surpriza placuta dupa terminarea liceului, as dori sa va mai cer cateva sfaturi in privat daca suneteti dispusa sa ma ajutati. happy

| Caro34 a răspuns (pentru DenissRaba):

Cu cea mai mare placere, întotdeauna! Noapte frumoasa!

3 răspunsuri:
| missfatadelatara a răspuns:

Dacă parintii pot, ai putea sta în chirie în orașul ala la care visezi.