| anonim_4396 a întrebat:

Saptamana trecuta am avut contact sexual protejat cu prietenul meu. Intrebarea mea este urmatoarea: exista vreo posibilitate sa fi ramas insarcinata? Adica spre exemplu, sa curga din prezervativ pe langa fara sa simtim? Menstruatia trebuie sa-mi vina abia peste 2 saptamani si nu as dori o sarcina. Prezervativul nu s-a rupt, dar totusi am o mica teama fiindca mai sunt 2 saptamani pana la menstruatie.

3 răspunsuri:
| ascovit a răspuns:

Riscul de a ramane insarcinata este mereu valabil. In cazul prezervativului in cazul in care acesta a fost folosit corect, nu s-a rupt si nu a avut fisuri, sansele sunt mici, cam in jur de 0, 2% sau 0.02%, in orice caz sansele sun slabe, insa NU inexistente.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Bună!
Stai liniştită, dacă prezervativul nu s-a rupt, n-ai de ce să-ţi faci griji.
Dacă cumva vezi că nu o să-ţi apară menstra, iacă faci un test de sarcină să fi sigură, dar nu te mai gândi că u-i nimic.
Te pup!

| Scintilla a răspuns:

Chiar si daca menstruatia iti va intarzia din motive diferite,nu te ingrijora aiurea pana nu vezi ca o sarcina este ceea ce cauzeaza asta, dupa ce vei face un test de sarcina atunci vei sti mai multe, oricum sunt sanse infime, sa zicem de una la sute de mii daca nu si mai mult asa ca nu iti face probleme, nu se va intampla asta.