| Nico_Nicoleta_1999_u9TF a întrebat:

Buna,TPU! Se punctează ceva daca la examen de exemplu, am scris o formula greșită, dar mi-a dat rezultatul bine? De exemplu am avut de scris volumul unei prisme patrulatere și eu am scris V=Pb*h in loc de aria bazei, dar rezultatul era același, se pune macar juma' de punct?

8 răspunsuri:
| Bondarel99 a răspuns:

La matematica se corecteaza dupa barem. Verifica baremul si daca ai scris ce e acolo sau macar jumate, vei primi puncte.

| Violleta2022 a răspuns:

Daca ai scris o formula gresita, inseamna ca si rezultaul este gresit ca altfel cum dovedesti ca ai obtinut acel rezultata, cu formula aia? Copiind, rezultatul de la altcineva!
Ramane la latitudinea comisiei care corecteaza lucrarile!

| Nico_Nicoleta_1999_u9TF explică (pentru Violleta2022):

Pai Pb este 4l și aria l² și latura era patru deci da același rezultat

| Violleta2022 a răspuns (pentru Nico_Nicoleta_1999_u9TF):

Mai fetita, nu ma coafeza pe mine formula ta, ca nu eu iti dau note.
Dar cel care examineaza lucrarea ta, va vedea ca-i imposibil sa scrii o formula gresita, dar rezultatul problemei, dupa ce aplici formula gresita, sa fie cel corect din barem, ceva fiind putred la mijloc si probabil se va considera copiere si depunctare.

| Nico_Nicoleta_1999_u9TF explică (pentru Violleta2022):

Nu are cum sa considere copiere odată ce atât perimetru bazei cât și aria bazei dădeau 16, iar rezultatul final este 32√2, dar în fine

| deeeaqq a răspuns:

Apăi dacă ai scris formula prost, dar ți-a dat rezultatul o să-ți dea maxim 2/5p

| Nico_Nicoleta_1999_u9TF explică:

Am*... Autocorectorul asta