| Stefania123 a întrebat:

Sora mea mai mica [ 13 ani ] a inceput sa vorbeasca de cateva zile pe mess cu un baiat [ 18 ani cred ]. Baiatul acela mi se pare putin cam dubios. I-a cerut numarul de telefon, adresa. Bineinteles nu mi-a aratat ea ce vorbea cu el, am prins`o eu de cateva ori. Sper sa nu se ajunga la ceva rau. straight face Dupa cate se intampla in Romania nu mai stii la ce sa te asteptii... :]
Si acum, ce ar trebui sa fac? straight face

Funda!

Răspuns Câştigător
| NinelGuevara a răspuns:

Cred ca cel mai bine ar fiii sa nu actionezi ca o mama.[esti sora nu mama]. adica sa nu o cicali si sa-i interzici messengerul.cred ca cel mai bine ar fi sa te imprietenesti bine cu ea.sa fiti ca cele mai bune prietene si sa o urmaresti in ascuns.fa-o sa nu se mai fereasca de tine ci sa ti spuna tot ce are pe suflet! daca esti mai mare nii poti povesti experientele tale si sa ii explici toate riscurile in ceea ce face! muulta bafta :* si sper ca ti am fost de folos!

8 răspunsuri:
| Radioactive a răspuns:

Aoleu, şi chiar nu ştii dacă i-a dat nr. de tel. şi adresa? Să o supreveghezi mai atent zilele ăstea, să nu cumva să o laşi să plece undeva fără să vă anunţe sau aşa, fără motiv. Încearcă să prinzi câteva secunde la calculator cât e ea plecată şi să îi citeşti convorbirile recente, că e pentru binele ei. Sau discută cu părinţii tăi, ei sunt mai autoritari şi probabil îi ascultă mai mult decât pe tine.

| RoXyRaLu a răspuns:

Mai intai trebuie sa ii zici clar mamei tale ce face ea. Dupa, cand nu e ea la calculator strecoarate repede pe mess-ul ei si dai la arhiva, sa se salveze tot ce vorbeste.Cand nu e acasa aratati mamei tale ce vb ea cu altii si doar ea va stii ce sa faca.Succes! Paa

| Ralluca25 a răspuns:

Poti sa le spui parintilor despre ce se intampla daca nu vb cu sora ta si spune-i sa aiba grija nu poti face mare lucru doar sa-i spui riscurile.
daca nu te intelege atunci spune-le parintilor.
succes
funda?happy

| Lucinca a răspuns:

Uita-te in arhiva cand esti tu pe callculator citeste tot. si din telefon
supravegheazo 24 din 24 si daca as fi fost in locul tau o omoram din bataie dar tu nu face astalaughing

| aleCsandrra a răspuns:

Pai incearca sa vorbesti cu ea deschide si tu un subiect daca ii place de un baiat sau daca este interesata si poate iti zice ceva despre el sau poate este cineva de pe diferite jocuri. Sau metoda cea mai buna aflai parola si intra pe id-ul ei si vezi ce au vorbit sau ameninto ca o zici la parinti si poate iti zice. Sa speram ca te.am ajutat happy.

| Brigi_5231 a răspuns:

Sa incerci sa o previi; spunandu-i minciuni cum ca tu ai trecut prin asa ceva sau inventezi tu ceva. Daca nu se lasa convinsa, macar esti impacat ca ai facut tot ce ai putut. Daca tu ii spui sa nu mai ia legatura cu el sau alte chestii, ea face exact pe dos ca sa iti arate ca poate si ea sa aiba prieten sau ceva in gen`. Inearca sa ii deschizi ochii, sau sa ii faci cunostiinta cu cineva mai apropiat de varsta ei, pe care sa il consideri potrivit [:p].
Daca tot nu merge, apeleaza la parinti, sau la prieteni. Ea se va supara [100%]; dar va fi mai bine pentru ea.
Sau ia tu legatura cu el, si spune-i ca. [jigneste`l sau ceva de genu`,] spune-i sa isi vada de 'curtatul' lui cu alte persoane.
Sper ca ti-am fost de ajutor:d/.

| dede191 a răspuns:

Pai, eu zic ca in ziua de azi cine stie ce mai vor baietii sa faca cu fete. :-s poate i-o cerut numarul sa iasa la un suc, sau na. Eu am patit din astea si era mai mare decat mine eu am 15 ani. el avea 19 ani si s-o intalnit cu mine, si na am fost impr si la un moment dat o vrut sa incerce sa ne... si m-am despartit de el. Vezi ai grjia de sora ta fiindca ii mai mica, nu gandeste acum la varsta asta despre baieti. Ii in lumea ei roz, ajut-o! love struck dai sfaturi. Funda?:*

| Dana_9864 a răspuns:

Incearca sa vorbesti cu ea ca o prietena de varsta ei nu ca o sora mai mare. asculta si versiunea ei si daca ceva ti se pare suspect spune-i si ei. daca vrei ca de acum incolo sa-ti spuna de buna voie totul nu iti anunta inca parintii... sper ca totul sa fie o neintelegere si sa se termine cu bine...succeskiss