| Stelutaaaaaaaa a întrebat:

Sper sa aveti rabdare sa cititi tot.
Problema este ca mai sunt doar doua saptamani pana incep clasa a 9-a. Mi se pare o schimbare foarte mare si nu stiu la ce sa ma astept de fapt. Toti imi spun ca este total diferit de gimnaziu dar nu pot sa imi imaginez acest "diferit".
Din fericire am intrat unde am vrut, la filologie.
Am niste colege superbe si le invidiez pentru asta. Nu pot sa spun ca eu sunt urata pentru ca as minti, dar am si eu niste defecte care ma deranjeaza la culme. Am urechile mari si nu imi prind parul niciodata in coada pentru ca nu ma simt comod. Am nasul drept, prea drept, si din profil mi se pare ca arata oribil. Am ochelari cu o dioptrie mare, si din nou, din profil nu se vede foarte bine. Sprancenele mele sunt rare si blonde, am incercat sa mi le conturez cu fard pentru sprancene dar nu mi-a reusit, presupun ca asta se invata in timp. Nu ma machiez, nu m-am machiat niciodata si de aceea nu sunt obisnuita sa ma aranjez foare mult, dar vreau o schimbare. Ma gandeam la putin rimel sau fard. Am nevoie si de sfatul vostru.
Cum e de fapt in liceu? Persoanele se imprietenesc cu tine usor sau e ca la gimnaziu, cea mai frumoasa are cei mai multi prieteni?
Imi cer scuze pentru eventualele greseli si va multumesc enorm pentru timpul acordat.

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Ai sansa se te lansezi asa cum nu ai mai facut-o vreodata: cu inteligenta, cu stil, cu personalitate!
La liceu este intr-adevar "alta lume"!
Uita de colegele superbe si de invidia pentru ele, pentru ca asta te pune pe tine jos, intr-o lumina proasta si te scoate in evidenta ca fiind lipsita total de incredere in tine.
Fii increzatoare ca nu asta conteaza, invata foarte bine, inca din prima saptamana de scoala, impresionand profesorii si colegii, iti vei face un renume bun, care va fi intotdeauna in balanta cu frumusetea.
O fata inteligenta este mult mai invidiata si apreciata decat una proasta dar frumoasa!
Mai tarziu in viata vei avea mult mai multe de castigat daca esti inteligenta, versus super frumoasa.
Fii deschisa si vorbareata cu toata lumea, acorda-le respect si ei te vor trata la fel. Impune-ti stilul si felul de afii si vei fii apreciata.
Pentru tinuta de mers la scoala, te sfatuiesc sa mergi imbarcata curat si decent, fara chestii mulate ori sexi, fara machiaje. Profesorii sunt impresionati de naturalete, mergi totusi la scoala sa inveti, nu la discoteca si ei vad asta si te catalogheaza imediat ca una interesata de distractii, nu de scoala.
Deci, acum ai sansa sa te INVENTEZI pe tine, cea desteapta, frumoasa si naturala.

| Mandeliu a răspuns:

Schimbare totala. "Diferit" dupa cum ai spus tu. In primul rand, notele mici o sa fie la greu dupa cum s-a mai spus, indiferent de cat tragi, nu te pui cu profii. Asta nu inseamna sa lasi totul balta, tine-te de materiile de bac sau sa ajungi pe punctul de corigenta ca dupa ciu ciu recuperezi laughing))))

Cat despre faza cu imprietenitul, vorbeste cu toti care te baga in seama sau poti cauta tu sa te bagi in seama unde crezi ca e usor si nu ai cum sa te faci de cacao. Cred ca o sa iti dai seama care cum sunt si vezi tu cu cine tii legatura. Acum nu iti zic sa vb cu ultimii cocalari, ce nu iti convine dai la o parte, vezi tu ce ramane.

Am vazut destui oameni care s-au schimbat enorm datorita liceului, si e foarte probabil ca asta vei pati si tu, fie ca vrei sau nu. De la o fata care invata si avea numai media 10 si iesea moderat pe afara, acum o gasesc mereu prin oras, in centru, pe la terase. Si nu, nu e vreo tuta laughing) Exemplu real. Eu iti urez succes, ai grija.

| dinumariiia9ir a răspuns:

Bună! O sa fie o schimbare din cauza faptului ca profesorii sunt grăbiți, nemiloși, puși sa va demonstreze ca ei au dreptate chiar și atunci când nu au. O sa va predea în graba, nu le prea pasa dacă ați înțeles sau nu.Se dau note mici la greu, nu te aștepta să ai media 10 ca în generala...o sa îți fie greu primul semestru ( pana te obișnuiești ). In legătură cu machiajul, eu te as sfătui sa ramai naturala...o sa vezi cate fete superficiale sunt la liceu, care exagerează cu machiajul, unghiile, ținuta. Treptat poți adauga un lipstick în nuanțe deschise și un rimel