| eanadandre a întrebat:

Buna TPU! sper sa nu mă judecați dar n-am cui sa ii spun...Mama mea a murit și am rămas cu tatăl meu care e alcoolic.M-am certat ieri cu el deoarece vine mereu beat de la muncă și nu-mi da pace, incepe sa discute subiecte fara sens și tot el se enerveaza și pe lângă asta am și durerea pe care mi-a lăsat-o mama.Acum câteva zile m-am zgâriat cu o pioneza și ieri noaptea târziu m-am tăiat cu o lama pe mâini, m-am bandajat dar a curs mult sânge,nu se oprea (încă sunt bandajată) azi mi-am tăiat și din par dar nu prea înțeleg de ce simt nevoia sa le fac, oare sunt de la stres sau ceva?
P.S am 14 ani

3 răspunsuri:
| Anna71 a răspuns:

Bună! Se spune că oamenii își îneacă suferință în alcool, beau atât de mult încât să uite de problemele care îi macină. Nu știu cât este de adevărat, dar, probabil ăsta este motivul pentru care tatăl tău bea mai mereu. Să rămai singur cu un copil de crescut chiar nu este ușor, mai ales la vârstă pe care o ai când ai fi avut cel mai mult nevoie de mama ta, dacă înțelegi la ce mă refer. Înțeleg că te enervează uneori cu subiecte "fără sens" dar tu ești singura care i-a mai rămas, dacă și tu îl vei lasă singur și nu ii vei fi alături în perioada asta, chiar va fi un om pierdut. Ați rămas doar voi doi, trebuie să vă sprijiniți unul pe altul în perioada asta la fel de grea pentru amândoi. Ai răbdare cu el și fi alături de el. Totul va fi bine, ai grijă de tine!

| eanadandre explică (pentru Anna71):

El bea de cand traia mama, a facut-o sa sufere mult din cauza asta, chiar nu stiu cat de mult *sufera* dar in fine.Ma creste bunica acum, el doar ne ajuta cu banii (o data la nu stiu cat timp, cand are el chef) doar ca ea e cam bolnava acum

| Anna71 a răspuns (pentru eanadandre):

Mă regăsesc destul de mult în ceea ce zici tu... te înțeleg perfect, dar nici eu nu am găsit încă o soluție la problema asta, nu știu cum te-aș putea ajuta